Masz nieodebrane połączenie z numeru plus 500? To oszustwo! Nie oddzwaniaj, bo stracisz dużo pieniędzy!

2019-07-15 8:33 gk
Ktoś dzwoni z numeru +500? To próba oszustwa!
Autor: ESKA INFO Szczecin

"Kreatywność" oszustów nie zna granic. Osoby, które dadzą się nabrać, mogą złapać się za głowę, gdy zobaczą rachunek. A będzie on niemały...

Przestępcy dzwonią do przypadkowych osób z numeru do złudzenia przypominającego należący do jednej z polskich sieci komórkowych. Żeby jeszcze bardziej zmylić swoją ofiarę, numer zaczynający się od plus (+) 500 ma tylko 9 cyfr. Jest jednak pewien "haczyk", dzięki któremu można wykryć podstęp.

To nie Orange, to... Falklandy!

Za każdym razem sytuacja wygląda podobnie. Dzwoni telefon i po chwili się rozłącza. Często w takiej sytuacji reagujemy podobnie, czyli oddzwaniamy. Numery telefonów zaczynające się od prefiksu plus (+) 500 należą do odległych Falklandów, a nie np. do sieci Orange, do której przypisane są numery zaczynające się od 500 (bez plusa) lub +48500 (z prefiksem +48, czyli numerem kierunkowym do Polski).

Jednorazowe połączenie z takim numerem może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, co w rezultacie może skończyć się gigantycznym rachunkiem.

To już kolejna próba oszustwa na "egzotyczny" numer telefonu, który na pierwszy rzut oka może wskazywać na połączenie z Polski. Podobne sytuacje miały miejsce w latach ubiegłych. Abonenci otrzymywali połączenia m.in. z Wyspy Wniebowstąpienia (+247), Kuby (+53) lub różnych krajów afrykańskich.

Jak reagować?

Co robić w sytuacji, gdy dzwoni do nas podejrzany numer? Nie odbierać i w żadnym wypadku nie oddzwaniać! W sytuacji, gdy w ogóle nie dzwonimy za granicę, można także zlecić operatorowi sieci zablokowanie połączeń międzynarodowych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE