Dzwonił do Ciebie taki numer? To nie z Warszawy! Nie odbieraj! Możesz stracić FORTUNĘ!

2019-11-24 9:30 gk
Nie odbieraj podejrzanych telefonów!
Autor: nastya_gepp / CC0 / pixabay.com / ESKA INFO Szczecin Nie odbieraj podejrzanych telefonów!

W ostatnim czasie nasiliło się zjawisko oszustwa na tzw. "afrykański telefon". Warto zachować ostrożność! Odebranie telefonu lub połączenie z takim numerem może bardzo drogo kosztować!

W ostatnim czasie mieszkańcy Szczecina i okolic skarżą się, że są "atakowani" głuchymi telefonami. Numery przypominają do złudzenia stacjonarne numery krajowe (np. 22 dla Warszawy). W rzeczywistości są to numery telefonów rozpoczynające się od +221, +223, +225 lub +243, czyli pochodzące z egzotycznych krajów. Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega aby w żadnym wypadku nie odbierać ani tym bardziej nie oddzwaniać.

Powyższe numery są zarejestrowane w afrykańskich krajach m.in. na Mali, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Demokratycznej Republice Konga czy Senegalu. Odebranie połączenia może kosztować nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Naciągacze stosują sposób z wydłużoną rozmową, długim czasem oczekiwania na połączenie - tak, by upłynęło jak najwięcej czasu, a co za tym idzie - wzrósł koszt rozmowy.

Podejrzany numer można sprawdzić na stronie www.uke.gov.pl oraz pod numerem telefonu 801 900 853 lub tel. 22 534 91 74 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

To już kolejna próba oszustwa na "egzotyczny telefon". Kilka miesięcy temu wielu abonentów otrzymywało połączenia z numeru rozpoczynającego się od +500. Dzwoniącymi nie byli jednak abonenci sieci Orange, a oszuści z Falklandów.