Pożar lasu

i

Autor: ojkumena / CC0 / pixabay.com

Zachodniopomorskie: Rozpoczął się "sezon" na wypalanie traw. Leśnicy apelują o rozsądek

2021-04-07 11:51

Wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się niebezpieczny proceder. Mianowicie w tym czasie, pomimo zakazu, odbywa się niekontrolowane wypalanie traw. Strażacy, częściej niż zwykle wyjeżdżają do płonących łąk i nieużytków. Takie działania są nie tylko nielegalne, ale również bardzo niebezpieczne. Wypalanie traw powoduje również ogromne spustoszenie w przyrodzie. Zachodniopomorscy leśnicy, podobnie jak w latach ubiegłych apelują, by tego nie robić.

"Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Zniszczeniu ulegają tzw. naturalne miodowniki dla pszczół. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki oraz inne zwierzęta. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren" - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Zobacz też: Siedem tajemnic betonowego wraku na jeziorze Dąbie [GALERIA]

Wypalanie łąk i nieużytków to również częsty powód pożarów lasów. W ubiegłym roku takie działanie spowodowało w Polsce 25 pożarów lasów o powierzchni około 11 hektarów. Koszty odnowienia spalonego lasu są ogromne, a straty w przyrodzie wręcz niewyobrażalne.

Warto również pamiętać, że wypalanie traw jest prawnie zabronione na podstawie art. 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Przepis zabrania wypalania roślinności na obszarach łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk lub szuwarów. Jego naruszenie stanowi wykroczenie przewidziane w art. 82 ustawy kodeks wykroczeń, z dnia 20 maja 1971 roku, art. 163, 164, 181 ustawy kodeks karny z 6 czerwca 1997 roku zagrożone karą grzywny, aresztu a nawet wieloletniego więzienia. W przypadku przerzutu ognia na tereny leśne i spowodowanie pożaru lasu oraz przylegających zabudowań sankcje mogą być bardziej dotkliwe.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przypominają: wypalanie traw nie użyźnia gleby, a przywrócenie właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga czasu. Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.

Sonda
Czy boisz się pożaru?
Pożar na ul. Jagiellońskiej w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają