Wodne zakątki w Szczecinie

i

Autor: ŻSTW Wodne zakątki w Szczecinie

Wodne zakątki wśród dzikiej przyrody. Szczecinianie mogą dopłynąć tu nawet kajakiem

2022-07-18 13:36

Takich miejsc mogą nam pozazdrościć mieszkańcy innych miast. Nie trzeba wcale wyjeżdżać ze Szczecina, by zachwycić się cudowną, dziką przyrodą. Wystarczy wypożyczyć łódkę, kajak, jacht lub motorówkę i wybrać się na okoliczne akweny.

W Szczecinie mamy siedem zakątków wodnych. Do każdego można zacumować jachtem czy innym pływającym środkiem transportu.

- W każdym z tych miejsc znajdziemy wiaty, ławki, miejsce do grillowania czy toaletę - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Są oczywiście kosze na śmieci, które co najmniej raz w tygodniu są opróżniane przez pracowników Żeglugi Szczecińskiej Turystyki Wydarzenia. Podobnie jak przenośne toalety, w których raz w tygodniu wymieniane są wkłady.

Czytaj też: Zwycięzca "Must Be The Music" zmienia parafię! Ks. Maciej Czaczyk wraca do Szczecina

By się do nich dostać trzeba przepłynąć, najpierw wzdłuż miejskich i portowych nabrzeży, by następnie znaleźć się wśród pięknej, nienaruszonej przez ludzi przyrody.

- Mijamy rezerwat bielików i trzeba mieć naprawdę pecha, by nie zobaczyć tych dostojnych ptaków siedzących na drzewach i rozglądających się dookoła - dodaje Andrzej Kus. - Płyniemy również wśród tysięcy kaczek. Prowadzą nas czaple, w tym rzadko spotykane białe osobniki. Do Szczecina regularnie przyjeżdżają zagraniczni ornitolodzy, którzy z zapartym tchem podziwiają wszystkie te okazy. Szczęściarze mogą również zauważyć przepływające z brzegu na brzeg… łosie. W wodzie widzimy wówczas ogromne przemieszczające się poroże. To tylko kilka z wielu ciekawostek przyrodniczych naszego miasta.

Czytaj też: "Rajski dzień", czyli wspólne świętowanie w centrum Szczecina [ZDJĘCIA]

Zakątki wodne w Szczecinie

Zakątki wodne znajdują się w następujących miejscach:

Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Kwadrat –niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.

Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.

Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.

Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.

Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.

Czytaj też: "Kuchenne rewolucje" w Szczecinie. Magda Gessler odmieniła bistro w centrum miasta i... zatańczyła!

Sonda
Czy Szczecin jest prawdziwie "morskim" miastem?
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w całej okazałości. Na otwarcie jeszcze poczekamy
Nasi Partnerzy polecają