Wodne zakątki wśród dzikiej przyrody. Szczecinianie mogą dopłynąć tu nawet kajakiem
Takich miejsc mogą nam pozazdrościć mieszkańcy innych miast. Nie trzeba wcale wyjeżdżać ze Szczecina, by zachwycić się cudowną, dziką przyrodą. Wystarczy wypożyczyć łódkę, kajak, jacht lub motorówkę i wybrać się na okoliczne akweny.
Wodne zakątki w Szczecinie
W Szczecinie mamy siedem zakątków wodnych. Do każdego można zacumować jachtem czy innym pływającym środkiem transportu.
Wodne zakątki w Szczecinie
- W każdym z tych miejsc znajdziemy wiaty, ławki, miejsce do grillowania czy toaletę - tłumaczy Andrzej Kus, rzecznik spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Są oczywiście kosze na śmieci, które co najmniej raz w tygodniu są opróżniane przez pracowników Żeglugi Szczecińskiej Turystyki Wydarzenia. Podobnie jak przenośne toalety, w których raz w tygodniu wymieniane są wkłady.
Wodne zakątki w Szczecinie
By się do nich dostać trzeba przepłynąć, najpierw wzdłuż miejskich i portowych nabrzeży, by następnie znaleźć się wśród pięknej, nienaruszonej przez ludzi przyrody.
Wodne zakątki w Szczecinie
- Mijamy rezerwat bielików i trzeba mieć naprawdę pecha, by nie zobaczyć tych dostojnych ptaków siedzących na drzewach i rozglądających się dookoła - dodaje Andrzej Kus. - Płyniemy również wśród tysięcy kaczek. Prowadzą nas czaple, w tym rzadko spotykane białe osobniki. Do Szczecina regularnie przyjeżdżają zagraniczni ornitolodzy, którzy z zapartym tchem podziwiają wszystkie te okazy. Szczęściarze mogą również zauważyć przepływające z brzegu na brzeg… łosie. W wodzie widzimy wówczas ogromne przemieszczające się poroże. To tylko kilka z wielu ciekawostek przyrodniczych naszego miasta.
Wodne zakątki w Szczecinie
Zakątki wodne znajdują się w następujących miejscach:
- Wydrnik (Kanał Węża) – zrealizowany w rejonie Kanału Wydrnik, w południowej części wyspy Radolin. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Głębia – znajduje się na rzece Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest do cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Kwadrat –niewielki kanał stworzony prawdopodobnie w czasach średniowiecza między wyspami Radolin i Dębina. Podczas II wojny światowej Niemcy, ukrywając się przed aliantami, produkowali tam U-booty. Teren realizacji projektu znajduje się w rejonie rzeki Święta, w południowej części wyspy Dębina. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 10 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Orły – znajduje się w rejonie ujścia rzeki Święta do jeziora Dąbie, w północnej części wyspy Dębinka. Punkt postojowy przeznaczony jest dla cumowania 5 jachtów żaglowych lub motorowych oraz 5 łodzi wędkarskich bądź kajaków.
- Jeziorna - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok. 200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Mogą przy nim cumować 4 kajaki.
Wodne zakątki w Szczecinie
- Płońska Kępa - zlokalizowany w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne, drabinka zejściowa do wody, Może przy nim cumować 8 kajaków.
- Sadlińskie Łęgi – zlokalizowany w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Elementy wyposażenia zakątka: pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody , pomost dojściowy, pomost rekreacyjny, zadaszony stół z siedziskami, tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno-informacyjne. drabinka zejściowa do wody. Zakątek przeznaczony do cumowania do 8 kajaków.
- Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.
- Chełszcząca - zlokalizowany na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Może przy nim cumować 8 kajaków.