Pełnia Wilczego Księżyca

i

Autor: Patrice Audet / CC0 / pixabay.com

Wilczy Księżyc 2021 ROZBŁYŚNIE na nocnym niebie. Kiedy go zobaczymy? Jak go obserwować?

2021-01-28 8:05

Przed nami pierwsza pełnia Księżyca w 2021 roku. Wilczy Księżyc rozbłyśnie w styczniu nad naszymi głowami. Kiedy i w jaki sposób będzie można podziwiać pełnię Wilczego Księżyca? Wyjaśniamy!

Spis treści

  1. Pełnia Wilczego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?
  2. Pełnia Wilczego Księżyca 2021 - kiedy będzie?
  3. Jak obserwować pełnię Wilczego Księżyca?

Pełnia Wilczego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Pierwsza pełnia Księżyca w roku określana jest mianem "wilczej". Nazwa nawiązuje do wycia głodnych wilków, które można często usłyszeć w porze zimowej. To jednak nie jedyne określenie styczniowej pełni. Jest ona także nazywana "pełnią Starego Księżyca" lub "pełnią Lodowego Księżyca".

ROZWIĄŻ QUIZ: To prawdziwy HIT telewizji! Jak dobrze znasz bohaterów GOGGLEBOX?

Pełnia Wilczego Księżyca 2021 - kiedy będzie?

W 2021 roku pełnia Wilczego Księżyca przypada 28 stycznia 2021. Naturalny satelita Ziemi osiągnie idealnie okrągły kształt o godzinie 20:18. To właśnie wtedy Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i będzie można podziwiać go w całej okazałości.

Jak obserwować pełnię Wilczego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Zobacz też: Pomarańczowa ŁUNA nad Szczecinem. Co tak mocno ŚWIECI nocą nad miastem?

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może okazać się dość skomplikowane, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają większe zachmurzenie i opady deszczu lub śniegu. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Zmasakrowane ciało w wieżowcu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany