W zamachu w Berlinie zginął Polak. Niemcy pamiętają o tragedii nie tylko przy okazji rocznicy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński W zamachu w Berlinie zginął Polak. Niemcy pamiętają o tragedii nie tylko przy okazji rocznicy

W zamachu w Berlinie zginął Polak. Niemcy pamiętają o tragedii nie tylko przy okazji rocznicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-07-15 9:40

19 grudnia 2016 roku cały świat wstrzymał oddech. Radosna przedświąteczna atmosfera została przerwana w jednej chwili. Na Breitscheidplatz w Berlinie, gdzie jak co roku odbywał się tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, doszło do potwornego zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 12 osób. Jedną z ofiar był Łukasz Urban, mieszkaniec Pomorza Zachodniego.

Atrakcja turystyczna i miejsce wielkiej tragedii

Breitscheidplatz to jedno z najbardziej znanych miejsc w Berlinie. Znajduje się tu jedna z najbardziej charakterystycznych budowli stolicy Niemiec, czyli Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. To również bardzo uczęszczane miejsce w sąsiedztwie dworca Zoologische Garten i handlowej ulicy Kurfürstendamm. Jest to więc miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców Berlina i turystów, którzy licznie odwiedzają to miasto.

Od kilku lat Breitscheidplatz wiąże się jednak nie tylko z atrakcjami turystycznymi, ale z tragicznym wydarzeniem, które wstrząsnęło całym światem. 19 grudnia 2016 roku doszło tutaj do zamachu terrorystycznego. Zdarzenie miało miejsce podczas jarmarku bożonarodzeniowego, gdy na placu przebywały setki ludzi. W tłum wjechała ogromna ciężarówka. Życie straciło 12 osób, w tym nasz rodak.

Czytaj też: Bilet za 9 euro bije rekordy popularności! Jak tanio podróżować po Niemczech? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zamach w Berlinie. Niemcy wciąż pamiętają o ofiarach tragedii

Zamach w Berlinie dotknął Polaków

Był to pierwszy zamach terrorystyczny, którego dokonano tak blisko granic Polski. Wydarzenie szczególnie dotknęło Polaków, gdyż zginął w nim obywatel Polski, 37-letni Łukasz Urban z Rożnowa w województwie zachodniopomorskim. 19 grudnia 2016 roku, około godz. 15:45, 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri porwał polską ciężarówkę, za której kierownicą siedział Łukasz. 37-latek jako pierwszy zginął z rąk zamachowca. Został zastrzelony w kabinie ciężarówki.

Kolejnych 11 zabitych i około 50 rannych to niczego nieświadomi berlińczycy oraz turyści, którzy chcieli miło spędzić radosny przedświąteczny czas na jarmarku, kupując prezenty pod choinkę i spotykając się przy kubku tradycyjnego grzanego wina. Około godz. 20:00 te radosne chwile zostały brutalnie przerwane. Terrorysta wjechał 40-tonową ciężarówką na teren jarmarku na Breitscheidplatz i staranował niczego nieświadomy tłum.

Terrorystę udało się odnaleźć kilka dni później w Mediolanie. Podczas akcji policji Anis Amri został zastrzelony.

Pogrzeb tragicznie zmarłego polskiego kierowcy odbył się 30 grudnia 2016 r. Łukasz Urban został pochowany na cmentarzu w Baniach. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu.

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Galeria poniżej: W zamachu w Berlinie zginął Polak. Niemcy pamiętają o tragedii nie tylko przy okazji rocznicy

Pamięć o ofiarach tragedii

O tragicznych wydarzeniach z grudnia 2016 roku przypomina pamiątkowy monument. Jest to 14-metrowa rysa przecinająca chodnik na placu przed kościołem Pamięci, a także wyryte na schodach przed świątynią nazwiska osób, które zginęły z rąk zamachowca. Wśród nich jest również nazwisko Łukasza Urbana. Odsłonięcie monumentu miało miejsce w 2017 roku, w pierwszą rocznicę zamachu.

Mieszkańcy Berlina i turyści przechodzący obok pamiątkowego monumentu pamiętają o ofiarach zamachu, nie tylko przy okazji rocznicy tragicznych wydarzeń. Obok nazwisk ofiar wciąż stoją ich portrety, składane są również kwiaty i znicze. Ludzie, którzy przechodzą przez Breitscheidplatz zatrzymują się i wspominają tragedię sprzed lat.

Breitscheidplatz wciąż żyje

Jednak pomimo ogromnej tragedii, która wstrząsnęła berlińczykami, życie na Breitscheidplatz nie zamarło. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców Berlina. Przed Bożym Narodzeniem nadal odbywają się w tym miejscu tradycyjne bożonarodzeniowe jarmarki.

Na Breitscheidplatz wciąż zachowane zostają wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Plac ogrodzony jest betonowymi barierami i specjalnymi zaporami, które mają uniemożliwić wjazd ciężkim pojazdem.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Czy obawiasz się zamachu terrorystycznego w Polsce?