Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Zatruta Odra

W Odrze drastycznie spadł poziom tlenu. Zakaz korzystania z rzeki przedłużony. Co z "Żaglami" w Szczecinie?

2022-08-18 9:45

Kolejne niepokojące doniesienia w sprawie zatrutej Odry. Jak poinformował wojewoda zachodniopomorski, w rzece drastycznie spadł poziom tlenu, co oznacza kolejne zagrożenie dla ekosystemu. Zbigniew Bogucki zdecydował również o przedłużeniu zakazu korzystania z wód Odry. Czy w związku z tym zbliżające się "Żagle 2022" w Szczecinie są zagrożone?

Szczecin i okolice: niski poziom tlenu w Odrze

Niski poziom tlenu to kolejne, poza zanieczyszczeniem wód, zagrożenie dla ryb żyjących w Odrze. W ostatnich dniach w regionie wyłowiono ponad 66 ton martwych ryb.

- Obserwujemy, niestety, bardzo niskie parametry tlenu. Zarówno w Widuchowej, a więc w tym odcinku rzeki południowym, jak i na rogatkach Szczecina, wokół kanałów szczecińskich – poinformował w środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Teraz może być tak, że ryby będą snąć nie z powodu zanieczyszczenia rzeki, ale z powodu przyduchy. Podobnie ma się sytuacja na Międzyodrzu i to jest bardzo niedobra wiadomość.

Czytaj też: Zatrucie Odry. Wraz z rzeką umiera biznes. "Klienci po prostu pouciekali"

W Gryfinie trwa stawianie zapór na Odrze

Wojewoda dodał, że natlenienie wody zarejestrowane przez stację pomiarową w Widuchowej wynosiło 1,5 mg/l. To poniżej norm, które pozwalają organizmom normalnie funkcjonować. Do tego dochodzą niesprzyjające czynniki atmosferyczne, niski poziom wody, bardzo wysoka temperatura.

- Procesy gnilne, które niewątpliwie zachodzą, rozkład organizmów żywych, głównie ryb w wodzie, nie sprzyjają poziomowi tlenu - mówił Zbigniew Bogucki.

Zakaz korzystania z Odry przedłużony

Czwartek, 18 sierpnia jest ostatnim dniem obowiązywania wprowadzonego kilka dni temu zakazu korzystania z wód Odry. Wojewoda potwierdził na antenie telewizji Polsat, że ten zakaz zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku, 22 sierpnia. Oznacza to, że nadal nie można kąpać się w Odrze, poić zwierząt czy podlewać roślin.

- Później będziemy obserwować rzekę, parametry chemiczne wody. Jutro do południa taką oficjalną decyzję podejmę, ale jeszcze chce się wczytać w dane i zobaczyć na ile ten zakaz powinien być przedłużony - tłumaczył Zbigniew Bogucki w rozmowie z dziennikarzami Polsat News.

Czytaj też: "Egzotyczna" roślina w centrum Szczecina. Mieszkańcy mają ubaw. "Miasto wycina, my sadzimy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co z "Żaglami 2022" w Szczecinie?

Ta decyzja nie ma jednak wpływu na organizacji "Żagli 2022", które odbędą się w dniach 19-22 sierpnia w Szczecinie. Wydarzenia związane z imprezą odbywają się na lądzie, więc uczestnicy nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą. Jedyną zmianą spowodowaną sytuacją na Odrze była rezygnacja z budowy mostu pontonowego ułatwiającego komunikację między rejonem Wałów Chrobrego i Łasztownią. Istniała obawa, że przy tymczasowej przeprawie mogą gromadzić się śnięte ryby spływające z nurtem rzeki.

Czytaj też: Czerwona flaga w Świnoujściu. Część plaży zamknięta

Sonda
Czy zatrucie Odry to wina rządzących?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE