Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Odra w Siadle Dolnym pod Szczecinem

Zatruta Odra

W Odrze drastycznie spadł poziom tlenu. Zakaz korzystania z rzeki przedłużony. Co z "Żaglami" w Szczecinie?

2022-08-18 9:45

Kolejne niepokojące doniesienia w sprawie zatrutej Odry. Jak poinformował wojewoda zachodniopomorski, w rzece drastycznie spadł poziom tlenu, co oznacza kolejne zagrożenie dla ekosystemu. Zbigniew Bogucki zdecydował również o przedłużeniu zakazu korzystania z wód Odry. Czy w związku z tym zbliżające się "Żagle 2022" w Szczecinie są zagrożone?

Szczecin i okolice: niski poziom tlenu w Odrze

Niski poziom tlenu to kolejne, poza zanieczyszczeniem wód, zagrożenie dla ryb żyjących w Odrze. W ostatnich dniach w regionie wyłowiono ponad 66 ton martwych ryb.

- Obserwujemy, niestety, bardzo niskie parametry tlenu. Zarówno w Widuchowej, a więc w tym odcinku rzeki południowym, jak i na rogatkach Szczecina, wokół kanałów szczecińskich – poinformował w środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Teraz może być tak, że ryby będą snąć nie z powodu zanieczyszczenia rzeki, ale z powodu przyduchy. Podobnie ma się sytuacja na Międzyodrzu i to jest bardzo niedobra wiadomość.

Czytaj też: Zatrucie Odry. Wraz z rzeką umiera biznes. "Klienci po prostu pouciekali"

W Gryfinie trwa stawianie zapór na Odrze

Wojewoda dodał, że natlenienie wody zarejestrowane przez stację pomiarową w Widuchowej wynosiło 1,5 mg/l. To poniżej norm, które pozwalają organizmom normalnie funkcjonować. Do tego dochodzą niesprzyjające czynniki atmosferyczne, niski poziom wody, bardzo wysoka temperatura.

- Procesy gnilne, które niewątpliwie zachodzą, rozkład organizmów żywych, głównie ryb w wodzie, nie sprzyjają poziomowi tlenu - mówił Zbigniew Bogucki.

Zakaz korzystania z Odry przedłużony

Czwartek, 18 sierpnia jest ostatnim dniem obowiązywania wprowadzonego kilka dni temu zakazu korzystania z wód Odry. Wojewoda potwierdził na antenie telewizji Polsat, że ten zakaz zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku, 22 sierpnia. Oznacza to, że nadal nie można kąpać się w Odrze, poić zwierząt czy podlewać roślin.

- Później będziemy obserwować rzekę, parametry chemiczne wody. Jutro do południa taką oficjalną decyzję podejmę, ale jeszcze chce się wczytać w dane i zobaczyć na ile ten zakaz powinien być przedłużony - tłumaczył Zbigniew Bogucki w rozmowie z dziennikarzami Polsat News.

Czytaj też: "Egzotyczna" roślina w centrum Szczecina. Mieszkańcy mają ubaw. "Miasto wycina, my sadzimy" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co z "Żaglami 2022" w Szczecinie?

Ta decyzja nie ma jednak wpływu na organizacji "Żagli 2022", które odbędą się w dniach 19-22 sierpnia w Szczecinie. Wydarzenia związane z imprezą odbywają się na lądzie, więc uczestnicy nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą. Jedyną zmianą spowodowaną sytuacją na Odrze była rezygnacja z budowy mostu pontonowego ułatwiającego komunikację między rejonem Wałów Chrobrego i Łasztownią. Istniała obawa, że przy tymczasowej przeprawie mogą gromadzić się śnięte ryby spływające z nurtem rzeki.

Czytaj też: Czerwona flaga w Świnoujściu. Część plaży zamknięta

Sonda
Czy zatrucie Odry to wina rządzących?