Szczecin: Zniszczyli mural wspierający Strajk Kobiet. Teraz mszczą się na artyście! [ZDJĘCIA]

2020-11-24 15:27

To prawdopodobnie ci sami sprawcy, którzy kilka tygodni temu zniszczyli mural poświęcony tolerancji. W miejscu, gdzie znajdowało się dzieło z wyznaniem miłosnym Jarosława Iwaszkiewicza, czyli na jednym z filarów Trasy Zamkowej, powstało niedawno nowe malowidło, tym razem związane z protestami kobiet. Nie przetrwało nawet jednego dnia.

To jeden z dwóch murali tematycznie związanymi ze Strajkiem Kobiet, które powstały w Szczecinie. Drugi powstał na ulicy Gdańskiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Kanał Parnicki. Ich twórcą jest znany szczeciński artysta o pseudonimie Kreda, którego liczne dzieła można podziwiać w różnych punktach Szczecina. Obydwa dzieła zostały zniszczone w ten sam sposób - nieznani sprawcy zamalowali je farbą.

- Zrobione zostały w dobrej wierze i bez podtekstów politycznych - mówi artysta. - Chodziło o wsparcie dla polskich Pań. Niestety zostały one zniszczone bardzo szybko.

Zniszczyli mural wspierający Strajk Kobiet. Teraz mszczą się na artyście!

i

Autor: Kreda

Po tych aktach wandalizmu, ich autor zdecydował się nie odtwarzać swoich prac. Na plamach farby dodał tylko krótkie hasła "Super kraj", które miały być odpowiedzią na działania sprawców. W ten sposób oba dzieła nabrały zupełnie nowego wyrazu.

- Kolega, z którym to wykonałem, zaproponował, by jedynie dodać hasło w podzięce za takie traktowanie wolności słowa - mówi Kreda.

Zniszczyli mural wspierający Strajk Kobiet. Teraz mszczą się na artyście!

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

To najprawdopodobniej nie spodziewało się przeciwnikom jego twórczości, zwłaszcza tej ostatniej. Kilka dni później na większości murali jego autorstwa pojawiły się nieestetyczne bohomazy. Najwyraźniej ktoś w ten sposób postanowił się zemścić na artyście.

- Niestety sprawy potoczyły się dużo dalej i po parę dni temu zauważyłem że zostały zniszczone tylko i wyłącznie moje pozostałe murale pod Trasą Zamkową - mówi Kreda. - Nie zrobili tego wandale, tylko ludzie o wąskich poglądach... W dodatku zawistni do szpiku kosci - dodaje.

Zniszczyli mural wspierający Strajk Kobiet. Teraz mszczą się na artyście!

i

Autor: Kreda

Kreda zajmuje się szeroko pojętym street-artem od ponad dwóch dekad. Jego dzieła możemy podziwiać w różnych punktach Szczecina, m.in. na filarach Trasy Zamkowej, w przejściu podziemnym pod al. Wyzwolenia, na osiedlu Słonecznym czy na pl. Zgody, gdzie stworzył oryginalny słup ogłoszeniowy Opery na Zamku. Wielu szczecinian dobrze pamięta też jego słynny trójwymiarowy mural, który powstał w 2012 roku obok Domu Kultury 13 Muz, przy okazji festiwalu InSPIRACJE.

Kreda jest uznanym artystą nie tylko w Szczecinie. Tworzył m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Krakowie i Zielonej Górze, a także za granicą, m.in. w Norwegii i Grecji.

Prace artysty można podziwiać również w sieci. Są one dostępne m.in. na Instagramie.

Sonda
Czy kary za wandalizm powinny być bardziej surowe?
Wyjątkowy trójwymiarowy mural przypomina o latach świetności linii kolejowej do Polic