Szczecin: Już niedługo wrócą tutaj pociągi. Ten TRÓJWYMIAROWY mural o tym przypomina i przywołuje wspomnienia! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-07-02 11:59

Obecnie trasę kolejową w stronę Polic od czasu do czasu pokonują jedynie pociągi towarowe, a po opuszczonych stacjach hula wiatr, jednak za około dwa lata, po ponad dwóch dekadach przerwy, powróci tutaj ruch pasażerski. Trwa budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, która połączy Szczecin z sąsiadującymi miejscowościami i stanie się także częścią komunikacji miejskiej.

O czasach dawnej świetności, ale także o przyszłych losach tej linii kolejowej przypomina wyjątkowy mural, który można podziwiać w sąsiedztwie nieczynnej stacji Szczecin Pogodno, na filarach Mostu Akademickiego, którym przebiega ulica Mickiewicza. Dzieło przedstawiające pociąg osobowy, jest doskonale wkomponowane w betonowe elementy konstrukcji wiaduktu i sprawia wrażenie trójwymiaru. I chociaż dookoła niego znajdują się dziesiątki mało estetycznych rysunków wykonanych przez pseudografficiarzy, malowidło robi ogromne wrażenie!

Wyjątkowy trójwymiarowy mural przypomina o latach świetności linii kolejowej do Polic

Autorem dzieła jest znany artysta o pseudonimie Lump, którego dzieła zdobią wiele miejsc w Szczecinie. Murale Lumpa możemy podziwiać m.in. w okolicach dworca i na ul. Kolumba. Jest on również autorem serii murali o Teatrze Lalek "Pleciuga", w tym słynnego dzieła "Hall of fame" na szczytowej ścianie kamienicy przy al. Wyzwolenia, a także malowidła upamiętniającego słynny karambol na ulicy Kusocińskiego, czyli kultowe "Ale urwał!".

Kiedy SKM Szczecin będzie gotowa?

W ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zmodernizowane zostaną linie między Szczecinem i miastami ościennymi: Goleniowem, Stargardem, Gryfinem i Policami. Istniejące przystanki zostaną gruntownie zmodernizowane, powstaną również nowe, m.in. Szczecin Cmentarz Centralny, Szczecin Arkońska czy w Trzebuszu i Dunikowie przy strefach przemysłowych. Zbudowane zostaną również nowe węzły przesiadkowe umożliwiające przesiadkę na tramwaj lub autobus, parkingi dla blisko 1900 samochodów, parkingi rowerowe.

Prace nad budową SKM maja zakończyć się w 2022 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany