Szczecin: Co słychać na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej? Kiedy pojedziemy SKM?

2020-05-26 7:28

Chociaż na razie więcej się burzy niż buduje, prace na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wciąż trwają. W niektórych miejscach zniknęły już stare tory kolejowe, w innych trwa modernizacja stacji i budowa węzłów przesiadkowy. Zakres inwestycji wartej ponad 740 milionów złotych jest ogromny.

Ekipy budowlane można spotkać m.in. w Gryfinie, gdzie trwa modernizacja dworca i budowa węzła przesiadkowego. Wkrótce pełną parą ruszą prace w rejonie stacji w Szczecinie Podjuchach i Szczecinie Zdrojach. Na całej długości trasy SKM trwają prace porządkowe. A już w najbliższych tygodniach mają rozpocząć się prace budowlane na linii 406 do Polic. Wciąż trwają również prace projektowe, które mają zakończyć się jesienią.

Na znacznej części trasy do Polic został rozebrany jeden tor i zdemontowano sieć trakcyjną. Najbardziej jest to widoczne na jednotorowym odcinku między stacjami Szczecin Pomorzany i Szczecin Turzyn. Wkrótce w tym miejscu powstaną dwa tory w obu kierunkach, wiadukt nad ulicą Ku Słońcu zostanie przebudowany, a tuż obok niego powstanie nowy przystanek Szczecin Cmentarz Centralny.

Budowa SKM Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Kiedy SKM Szczecin będzie gotowa?

W ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zmodernizowane zostaną linie między Szczecinem i miastami ościennymi: Goleniowem, Stargardem, Gryfinem i Policami. Istniejące przystanki zostaną gruntownie zmodernizowane, powstaną również nowe, m.in. Szczecin Cmentarz Centralny, Szczecin Arkońska czy w Trzebuszu i Dunikowie przy strefach przemysłowych. Zbudowane zostaną również nowe węzły przesiadkowe umożliwiające przesiadkę na tramwaj lub autobus, parkingi dla blisko 1900 samochodów, parkingi rowerowe.

Prace nad budową SKM maja zakończyć się w 2022 roku.

Schemat SKM Szczecin

i

Autor: Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Schemat SKM Szczecin
Super Raport 25 V (goście: Gawkowski, Karczyński)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ