Ruiny fabryki Wiskord Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ruiny fabryki Wiskord Szczecin

Stumetrowy komin runął w kilka sekund. Znikają pozostałości szczecińskiego "Wiskordu" [WIDEO]

2022-04-21 13:56

Z fabryki, która była znana przede wszystkim z produkcji kaset magnetofonowych zostaje już coraz mniej. Z panoramy Żydowiec zniknął jeden z dwóch kominów dawnego "Wiskordu". Ponad stumetrowy obiekt runął w kilka sekund.

Fabryka "Wiskord" nie istnieje już od ponad 20 lat, a jedyną pozostałością są ruiny dawnych zabudowań i do niedawna dwa wysokie kominy. Jeden z nich - ten niższy - właśnie został zburzony. Cała operacja trwała zaledwie kilka sekund. Do sieci trafiło nagranie z operacji wysadzania stumetrowej budowli.

Czytaj też: O tym miejscu pisano w książkach! Kiedyś była tu gorzelnia, teraz hula wiatr. Niesamowite ruiny pod Szczecinem [ZDJĘCIA]

Historia fabryki "Wiskord"

Budowę fabryki w Żydowcach rozpoczął na początku XX wieku hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, który rozpoczął w niej produkcję sztucznego jedwabiu. W czasie II wojny światowej fabryka dość mocno ucierpiała, ponownie uruchomiono ją w roku 1948 i wznowiono produkcję sztucznego jedwabiu oraz włókno wykorzystywane przy produkcji opon samochodowych.

W roku 1976 w fabryce rozpoczęto produkcję kaset magnetofonowych - jednego z najbardziej znanych produktów "Wiskordu". W 1994 roku przedsiębiorstwo państwowe Chemitex Wiskord zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Kasety magnetofonowe produkowane przez Wiskord Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Kasety magnetofonowe produkowane przez Wiskord Szczecin

W 2000 roku fabryka ogłosiła upadłość. Produkcja została wstrzymana, pracownicy zwolnieni, a zabudowania fabryczne z biegiem lat stały się ulubionym miejscem złodziei i wandali. Obecnie większość budynków jest w takim stanie, że nie nadają się do remontu.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dawnej fabryki, jest mierzący 250 metrów komin. Wybudowano go w 1979 roku i jest to najwyższa konstrukcja w Szczecinie i jedna z najwyższych budowli tego typu w Polsce. Obecnie jest on wykorzystywany przez miłośników sportów ekstremalnych do skoków z dużej wysokości. Znajdujący się obok, niższy komin o wysokości 100 metrów, właśnie przeszedł do historii.

Czytaj też: Zgroza, co zostało z kultowego "Platana"! To był jeden z największych sklepów meblowych w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Można było podziwiać z niej cały Szczecin. Z okazałej wieży pozostał tylko kawałek podłogi
Nasi Partnerzy polecają