Tyle pozostało z legendarnego Platana

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Pozostałości popularnego sklepu meblowego "Platan", w którym pokolenia szczecinian zaopatrywały się w meble

Zgroza, co zostało z kultowego "Platana"! To był jeden z największych sklepów meblowych w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-01-24 10:06

Kiedyś szczecinianie stali tutaj w gigantycznych kolejkach, by kupić wymarzoną meblościankę. Obecnie jedyną pamiątką po popularnym sklepie meblowym są wspomnienia i ogromne pogorzelisko, które straszy od wielu miesięcy. Sprawdziliśmy, co zostało z legendarnego "Platana" przy ulicy Jagiellońskiej. Widok jest przygnębiający.

Historia sklepu "Platan" sięga lat 70. XX wieku. Obok "Hali Piastowskiej", "Hebana", "Meblosprzętu" i kilku innych, był to jeden z największych i najpopularniejszych sklepów meblowych w Szczecinie. To tutaj mieszkańcy zaopatrywali się w meble do swoich mieszkań.

W trudnych czasach PRL zdobycie wymarzonej meblościanki czy kompletu wypoczynkowego graniczyło z cudem i wymagało wielu wyrzeczeń. Żeby kupić wymarzone meble z fabryki w Goleniowie czy Swarzędzu, trzeba było ustawić się w kolejce społecznej i mieć wiele szczęścia, a często też znajomości.

Czytaj też: Ta opuszczona kamienica... krwawi! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Z biegiem lat zmieniała się moda, jednak popularny "Platan" wciąż stał w tym samym miejscu. I chociaż po zmianach gospodarczo-ustrojowych i wejściu na rynek dużych sieci handlowych, a później rozwoju handlu internetowego, stracił nieco na znaczeniu, jednak wciąż był jednym z najbardziej znanych sklepów meblowych w Szczecinie. Do czasu...

4 lutego 2010 roku, w sklepie doszło do katastrofy budowlanej. Pod naporem zalegającego śniegu zawalił się dach. Do wnętrza sklepu runęło około 200 metrów kwadratowych blachy. W tym czasie w sklepie było 10 osób. Na szczęście obyło się bez ofiar. Dwie osoby zostały lekko ranne. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło zaledwie 4 lata po tragedii w hali Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie pod ciężarem śniegu runął dach, a życie straciło 65 osób.

Czytaj też: O tym miejscu pisano w książkach! Kiedyś była tu gorzelnia, teraz hula wiatr. Niesamowite ruiny pod Szczecinem [ZDJĘCIA]

Dziesięć lat później, "Platan" padł ofiarą kolejnej katastrofy. W nocy z 10 na 11 sierpnia 2020 roku, w sklepie wybuchł pożar. Ogień pojawił się najprawdopodobniej między główną halą sklepu i magazynem. W wyniku pożaru całkowicie spłonęło wnętrze sklepu, zawaliła się również część dachu nad magazynem. Sklep przy ul. Jagiellońskiej dosłownie przestał istnieć. W styczniu 2021 doszło tam do kolejnego pożaru.

Zgliszcza straszą do dnia dzisiejszego. Widoczne przez liczne dziury w drzwiach i oknach zniszczone wnętrze sklepu robi przygnębiające wrażenie. Walające się pozostałości wyposażenia sklepu, zawalony dach, osmolone ściany i sufity - tylko tyle pozostało z dawnego sklepu.

Aktualnie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle legendarny "Platan" zostanie odbudowany w jakiejkolwiek formie.

Czytaj też: Tak wygląda opuszczone PROSEKTORIUM w Szczecinie. W tym miejscu naprawdę wieje grozą! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Sonda
Kupowałeś meble w "Platanie"?
Opuszczony sklep meblowy. Tyle zostało z legendarnego "Platana"