
Niszczejąca perełka
Monumentalny, ponad 180-letni budynek przy ul. Dębogórskiej w północnej części Szczecina, pełnił wiele funkcji. Produkowano w nim mąkę, olej, a nawet szczotki i metale kolorowe. Od około 30 lat stoi pusty i popada w coraz większą ruinę. Stara olejarnia jest ulubionym miejsce pasjonatów historii i eksploratorów opuszczonych miejsc, którzy uwieczniają je na zdjęciach i filmach. Niestety dawna fabryka często pada także ofiarą złodziei i wandali, którzy przyczyniają się do jej dalszej degradacji.
Stara olejarnia znalazła kupca
Przełom nastąpił w 2023 roku. W styczniu szczecińscy radni zdecydowali o sprzedaży budynku wpisanego do rejestru zabytków z 99-procentową bonifikatą. Kilka miesięcy później przetarg na sprzedaż dawnej olejarni wygrała firma Arche S.A., która ma spore doświadczenie w podobnych inwestycjach. Przykładem może być rewitalizacja dawnej cukrowni w Żninie, gdzie w poprzemysłowych budynkach powstał hotel.
Wkrótce ruszą prace
W styczniu zostało wydane pozwolenie konserwatorskie, które otwiera drogę do realizacji wartej około 100 milionów złotych inwestycji. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy Arche, w nowym kompleksie o powierzchni około 8,5 tysiąca metrów kwadratowych, powstanie prawie 200 pokoi hotelowych, 2 bary, 2 sale restauracyjne, strefa SPA, sala ćwiczeń i lokale usługowe. Na najwyższej kondygnacji ma powstać kameralny basen z sauną.
"To miejsce, które już teraz rozbudza wyobraźnię i tworzy nowy rozdział na mapie Szczecina. A to dopiero początek!"
- poinformowała firma Arche w mediach społecznościowych.
Nowy właściciel dołączył do wpisu pierwszą wizualizację nowej inwestycji.
Prace powinny rozpocząć się już niebawem. Zgodnie z umową, która została podpisana z miastem, inwestycja ma zostać ukończona do listopada 2028 r.
_____________________________________________________________________
Więcej o sprawach polskiego samorządu przeczytasz w serwisie polskisamorzad.se.pl.