Starlinki znów przelatują nad Polską!

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com

Starlinki znów przelatują nad Polską. Kiedy można je podziwiać na niebie?

2020-10-20 7:15

Zostały wystrzelone 6 października, jednak dopiero po dwóch tygodniach można podziwiać je nad Polską. Starlinki, bo o nich mowa, są bardzo widowiskowe i występują w postaci przesuwających się "sznurów" punktów świetlnych.

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Kiedy obserwować Starlinki?

Przelot Starlinków można podziwiać już od poniedziałku, 19 października. Żeby je zobaczyć, trzeba przygotować się na pobudkę wczesnym rankiem. Kiedy planowane są przeloty nad Polską w najbliższych dniach?

Pierwsze przeloty były widoczne w poniedziałek o godz. 5:38 i we wtorek o 5:57. Jednak jeśli przegapiliście to zjawisko lub po prostu zaspaliście - nic straconego. Przeloty będą widoczne jeszcze w ciągu najbliższych dni.

Jak informuje portal nocneniebo.pl, w środę 21 października Starlinki pojawią się na niebie o godz. 6:19. W czwartek 22 października Starlinki będzie można podziwiać dwukrotnie - o 5:12 i 6:43. Drugi przelot może być trudno dostrzegalny, gdyż o tej porze może być już jasno. W piątek 23 października satelity będą widoczne na niebie o godz. 5:38. W sobotę 24 przelot rozpocznie się o godzinie 6:07, natomiast w niedzielę 25 października Starlinki będzie można zobaczyć o godz. 5:38

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Gdzie są Starlinki?

Żeby sprawdzić, gdzie w danym momencie znajdują się satelity Starlink i jak szukać ich na niebie, można wejść na stronę www.heavens-above.com i podać swoją lokalizację. Wówczas otrzymamy tabelę z listą przelotów Starlinków, ich jasnością, czasem przelotów i wysokością nad horyzontem. Dostępna jest również dynamiczna wizualizacja wszystkich satelitów, które zostały już wysłane w kosmos.

Sonda
Pełnia Księżyca - czy dobrze śpisz w nocy?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają