Niebieski Księżyc

i

Autor: Myriams-Fotos / CC0 / pixabay.com

Niebieski Księżyc 2020. To będzie pierwsza taka pełnia od ponad 70 lat!

2020-10-15 22:58

To będzie wyjątkowa pełnia Księżyca. Ostatni raz takie zjawisko można było oglądać na niebie ponad 70 lat temu. Kiedy i jak obserwować Niebieski Księżyc 2020? Podpowiadamy!

Czym jest Niebieski Księżyc?

Określenie "Niebieski Księżyc" ma związek ze znanym amerykańskim powiedzeniem "once in a blue moon", które oznacza, że coś zdarza się niezwykle rzadko. Tak właśnie jest ze zjawiskiem "Niebieskiego Księżyca", które zdarza się raz na 2,5 do 3 lat. Tak jest bowiem nazywana druga pełnia występująca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Warto dodać, że Księżyc nie nabiera niebieskiego koloru - jest to określenie jak najbardziej umowne.

Dlaczego Niebieski Księżyc 2020 jest wyjątkowy?

Co sprawia, że tegoroczny Niebieski Księżyc jest tak wyjątkowy? Mianowicie przypada on dokładnie w święto Halloween, 31 października, co nadaje mu szczególnego charakteru. Ostatnio podobna sytuacja miała miejsce w 1944 roku.

Kiedy obserwować Niebieski Księżyc 2020?

Niebieski Księżyc będzie widoczny 31 października w różnych częściach świata, o różnych porach dnia, w zależności od stref czasowych. W Polsce Księżyc wejdzie w fazę pełni o godz. 15:51.

Jak obserwować Niebieski Księżyc?

Do obserwacji tego zjawiska nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Naturalny satelita Ziemi jest widoczny gołym okiem dosłownie z każdego miejsca - o ile nie zasłonią go chmury. Zaleca się jednak, żeby pełnię Księżyca obserwować w miejscach oddalonych od źródeł światła, czyli najlepiej wybrać się za miasto. Jest to szczególnie ważne dla fotografów, którzy chcieliby uwiecznić to zjawisko na zdjęciach i uniknąć tzw. "szumów świetlnych".

Sonda
Pełnia Księżyca - czy dobrze śpisz w nocy?
Pełnia Truskawkowego Księżyca