Orionidy

i

Autor: ESKA INFO Szczecin

Podwójna inwazja spadających gwiazd. Kiedy obserwować Drakonidy i Orionidy?

2020-09-29 17:14

Lubicie obserwować spadające gwiazdy? Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkich miłośników astronomii. Już wkrótce będzie można zobaczyć to zjawisko... w podwójnej dawce!

W październiku na nocnym niebie będzie można podziwiać aż dwa roje meteorów. Mowa o Drakonidach i Orionidach, których maksimum przypada właśnie w tym miesiącu. Oznacza to, że przy sprzyjającej pogodzie będzie można zobaczyć niezwykły spektakl na niebie aż dwukrotnie.

Drakonidy 2020 - kiedy obserwować?

Drakonidy to coroczny stały rój meteorów o aktywności między 6 października a 10 października. Są one pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Ich maksimum przypada na 8 października.

Orionidy 2020 - kiedy obserwować?

Natomiast zjawisko roju Orionidów, czyli meteorów związanych z kometą Halleya można obserwować między 2 października i 7 listopada. Rój osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października. Obserwację najlepiej rozpocząć około północy. Szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zobaczyć na niebie od 20 do 40 obiektów. Oznacza to, że średnio co 2-3 minuty ujrzymy nad naszymi głowami spadającą gwiazdę.

Jak obserwować Drakonidy i Orionidy?

Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Istotnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

Kraśnik wolny od 5G i Wi_Fi. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 120