Różowy Księżyc

i

Autor: SE.pl Różowy Księżyc

Różowy SUPERKSIĘŻYC rozświetli niebo. Kiedy i jak obserwować to wyjątkowe zjawisko?

2021-04-25 0:55

Przed nami wyjątkowe zjawisko, nie tylko dla miłośników astronomii. Pod koniec kwietnia na nocnym niebie pojawi się tzw. "różowy Księżyc", czyli jedno z najpiękniejszych zjawisk, które możemy obserwować gołym okiem i bez konieczności wychodzenia z domu!

Spis treści

  1. Superksiężyc w "różowej pełni"
  2. Czy różowy Księżyc jest naprawdę różowy?
  3. Kiedy obserwować różowy Księżyc?
  4. Jak obserwować pełnię różowego Księżyca?

Superksiężyc w "różowej pełni"

Różowy Księżyc 2021 to jedna z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych w kwietniu. Wyjątkową pełnię Księżyca będzie można zobaczyć w nocy z poniedziałku na wtorek czyli z 26 na 27 kwietnia, a dokładniej we wtorek bardzo wczesnym rankiem. W tym czasie Księżyc będzie wyglądał na największy i najjaśniejszy - zdecydowanie większy niż ten który mogliśmy zobaczyć w marcu.

Czytaj też: Te LODY zapewnią długą MŁODOŚĆ! Przełomowe odkrycie szczecińskiej badaczki

Podczas kwietniowej pełni Księżyc osiągnie punkt perygeum. Oznacza to, że znajdzie się w najmniejszej odległości od Ziemi. Będzie on około 14 procent większy, a jego światło będzie około 30 procent jaśniejsze - stąd określa się go mianem "superksiężyca".

Czy różowy Księżyc jest naprawdę różowy?

Nazwa zjawiska nie pochodzi od barwy tarczy Księżyca, lecz od koloru kwiatów floksu, których okres kwitnienia zaczyna się w kwietniu. Są one bardzo ważne w kulturze Indian z Ameryki Północnej i to właśnie dzięki nim pełnia Księżyca przypada w kwietniu zawdzięcza tę wyjątkową nazwę. Nie ma jednak powodu do rozczarowań. Tej nocy Księżyc będzie wyglądał wyjątkowo spektakularnie.

Pełnia Księżyca w kwietniu jest też określana mianem "pełni kiełkującej trawy", "zajęczą pełnią" lub "rybną pełnią".

Kiedy obserwować różowy Księżyc?

Różowy Księżyc będzie można podziwiać już od godzin wieczornych w poniedziałek 26 kwietnia, jednak stuprocentowa pełnia, a co za tym idzie - najlepszy efekt będzie można dostrzec ww wtorek 27 kwietnia, wczesnym rankiem - o godz. 5:33.

Jak obserwować pełnię różowego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co może okazać się dość problematyczne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają zachmurzenie. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Zobacz też: Szczecin: Ktoś ukradł ciężarną kozę! Co się stało z Milką? Opiekunowie proszą o pomoc

QUIZ. Mikołaj Kopernik i jego historia. Co wiesz o słynnym astronomie?

Pytanie 1 z 11
Mikołaj Kopernik urodził się w roku:
Pełnia Truskawkowego Księżyca