Rodzina

i

Autor: Pexels / CC0 / pixabay.com

Rodzina 500 plus: Ruszył elektroniczny nabór wniosków. Gdzie je złożyć w Szczecinie?

2021-02-02 23:15

Rodzice pobierający świadczenie wychowawcze Rodzina 500 Plus, żeby móc otrzymywać je w dalszym ciągu, muszą złożyć nowy wniosek o jego przyznanie na kolejny okres. W poniedziałek 1 lutego ruszył elektroniczny nabór wniosków. Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od 1 kwietnia. Wypełnienie i złożenie wniosku przez Internet jest nie tylko wygodne, bez stania w kolejce, ale także szybkie i proste.

Spis treści

  1. Szczecin: Ryszył nabór nowych wniosków w programie Rodzina 500 Plus
  2. Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 Plus przez Internet?
  3. Świadczenie wychowawcze 500 plus

Szczecin: Ryszył nabór nowych wniosków w programie Rodzina 500 Plus

W tym roku zmienił się sposób naliczania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 Plus. Podobnie jak inne programy socjalne, będzie on rozliczany w terminie od 1 czerwca do 31 maja. Wiąże się to z koniecznością złożenia nowego wniosku o wypłatę świadczenia.

Zobacz też: "Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji" - według wojewody NIEWAŻNE

Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o Rodzina 500 Plus na nowy okres świadczeniowy w formie elektronicznej. Złożenie wniosku drogą tradycyjną będzie możliwe dopiero dwa miesiące później - od 1 kwietnia. Wtedy dostępne będą papierowe formularze. Aby zachować ciągłość świadczeń, wniosek musi zostać złożony do 30 czerwca. Wnioski papierowe będą przyjmowane do urn znajdujących sięw siedzibie Szczecińskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka 12 oraz w filii na Prawobrzeżu, przy ul. Rydla 39/40.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 Plus przez Internet?

Wnioski można składać od 1 lutego 2021 r. poprzez bankowość internetową, platformę emp@tia, PUE ZUS, ePUAP oraz obywatel.gov.pl. Pierwsze wypłaty świadczeń będą dokonywane do 30 czerwca.

Zobacz też: Lockdown albo KATASTROFA. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy o największej RECESJI od 30 lat

We wniosku należy podać aktualny adres e-mail. Na niego wysłana jest informacja o przyznaniu świadczenia. W celu ułatwienia kontaktu warto pamiętać również o podaniu numeru telefonu.

Zalecane jest również, by podać we wniosku numer rachunku bankowego, na który będzie można otrzymać świadczenie w formie bezgotówkowej.

Świadczenie wychowawcze 500 plus

Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochód rodziny pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem i jego utrzymywania. Rodzic nowo narodzonego dziecka ma aż 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i otrzyma je z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Wysokość świadczenia to 500 zł miesięcznie, a jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców ustaloną orzeczeniem sądu, kwota świadczenia dla każdego z rodziców to 250 zł miesięcznie. Nie jest konieczne posiadanie wyroku zasądzającego alimenty na rzecz dzieci w przypadku samotnego wychowywania dziecka.

Rodzice, którzy są rozwiedzeni oraz wychowują dzieci naprzemiennie, proszeni są o dołączenie do wniosku kopii wyroku sądu orzekającego rozwód lub opiekę naprzemienną. To znacznie przyspieszy proces przyznawania świadczenia.

W Szczecinie ze świadczenia korzysta ponad 41 tysięcy rodzin, czyli 62,5 tys. dzieci. Miesięcznie trafia do nich ponad 31 milionów złotych.

Zobacz też: RZEŹ drzew w centrum Szczecina. Aleja już TYLKO z nazwy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy w związku z inflacją rząd powinien podnieść 500 plus o 50 zł?
Po słowach posła Bortniczuka zawrzało. Kobiety mu tego nie wybaczą. Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Nasi Partnerzy polecają