Podzamcze z płatnym parkowaniem

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Po wprowadzeniu opłat, większość samochodów zniknęła z Podzamcza

Płatne parkowanie na Starym Mieście dłużej i przez cały tydzień. Szczecińscy radni zdecydowali

2022-03-22 13:42

Zmieniają się zasady płatnego parkowania na szczecińskim Starym Mieście. Kierowcy będą musieli płacić za postój również po godzinie 17:00 i w weekendy. Dotychczasowe rozwiązania, wprowadzone kilka miesięcy temu, nie odniosły oczekiwanych skutków, na co skarżyli się mieszkańcy tej części miasta, stąd konieczność wprowadzenia korekt w obowiązujących zasadach funkcjonowania Strefy Zamieszkania Stare Miasto.

Kierowcy muszą płacić za postój na terenie Podzamcza od grudnia 2021 roku. Wcześniej podobne rozwiązanie zostało wprowadzone na górnym tarasie Starego Miasta. Wprowadzenie opłat na Podzamczu miało na celu nie tylko zwiększenie rotacji pojazdów, ale także uporządkowanie dzikiego parkowania. Ta część miasta nie była wcześniej objęta Strefą Płatnego Parkowania, więc kierowcy chętnie pozostawiali tutaj swoje samochody, często łamiąc przy tym obowiązujące przepisy. Doprowadziło to do sytuacji, że z założenia reprezentacyjna część Starego Miasta stała się jednym wielkim parkingiem. Podzamcze zostało objęte Strefą Zamieszkania Stare Miasto, co wiązało się z opłatami za postój i wysokimi opłatami za pozostawienie pojazdu w miejscach, gdzie nie można było parkować.

Nowe zasady sprawdziły się, ale jak się z biegiem czasu okazało - jedynie częściowo. Po godz. 17:00, gdy przestawały obowiązywać opłaty, staromiejskie ulice zapełniały się samochodami osób, które odwiedzały m.in. tutejsze lokale gastronomiczne. Prowadziło to do sytuacji, że brakowało wolnych miejsc dla mieszkańców. Na wniosek tutejszej rady osiedla pojawił się więc projekt uchwały, by zmodyfikować obowiązujące zasady i dostosować je do oczekiwań mieszkańców.

Czytaj też: Nie pojeździł po ulicach Szczecina nawet miesiąca! Tak ktoś potraktował rower miejski

O zmianach zdecydowali we wtorek, 22 marca, szczecińscy radni. Za pozostawienie samochodu na Starym Mieście będzie trzeba płacić nie od poniedziałku do piątku, ale przez 7 dni w tygodniu, w godz. 8:00-22:00, a nie tylko do 17:00. Za uchwałą zagłosowało 18 radnych, przeciw było 5 radnych, od głosu wstrzymało się 6 radnych, a 2 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Radni przychylili się również do zmian dotyczących parkowania pod Trasą Zamkową. Mieszkańcy Starego Miasta będą mogli korzystać, w ramach abonamentu, z parkingu pod estakadami Trasy Zamkowej. Wcześniej posiadacze karty Stare Miasto nie mieli takiej możliwości. Za uchwałą głosowało 26 radnych, 2 radnych było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj też: Przejście dla biegaczy w centrum Szczecina. Tu nigdy nie zdążysz na zielonym! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy płatne parkowanie na Podzamczu to dobry pomysł?
Opłaty za parkowanie odniosły skutek. Na szczecińskim Podzamczu zrobiło się luźniej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany