Koniec darmowego parkowania na Podzamczu

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Koniec darmowego parkowania na Podzamczu

To już koniec darmowego parkowania na szczecińskim Podzamczu. Ile będzie trzeba zapłacić? [WIDEO]

2021-12-28 8:15

Podzamcze to najbardziej "staromiejska", choć tak naprawdę najmłodsza część szczecińskiego Starego Miasta. Niestety cały efekt psują wszechobecne samochody, zaparkowane dosłownie, gdzie popadnie. To ma się zmienić już od środy, 29 grudnia 2020 r. Nie dość, że za pozostawienie pojazdu będzie trzeba zapłacić, to jeszcze za parkowanie w niedozwolonym miejscu naliczane będą wysokie kary.

Wszystkiemu winien był brak opłat za parkowanie. Dotychczas Podzamcze znajdowało się poza Strefą Płatnego Parkowania, która obejmowała tylko ulicę Panieńską i Mściwoja. Za postój pod Trasą Zamkową również trzeba płacić. Nic więc dziwnego, że kierowcy chętnie korzystali z darmowego postoju w centrum miasta i za wszelką cenę próbowali zaparkować poza płatnymi miejscami, często łamiąc przy tym przepisy. Samochody stały więc nie tylko w wyznaczonych miejscach, ale także na wąskich uliczkach, chodnikach, ścieżkach rowerowych, trawnikach.

I chociaż zdarzały się tutaj interwencje straży miejskiej, a kierowcy otrzymywali blokady na koła i mandaty, były one na tyle rzadkie, że często bardziej opłacało się dostać mandat niż regularnie płacić za postój w SPP. Kierowcy czuli się bezkarni, a z założenia reprezentacyjna część Starego Miasta wyglądała jak prowincjonalny parking, co skutecznie zniechęcało do spacerów czy odwiedzania znajdujących się tutaj lokali gastronomicznych.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Ciąg dalszy pod galerią

Płatne parkowanie na Podzamczu

To zmieni się już wkrótce. Od 29 grudnia 2021 r. Podzamcze zostanie objęte Strefą Parkowania Stare Miasto. Oznacza to nie tylko opłaty za postój, ale także wysokie kary za pozostawienie pojazdu w niedozwolonym miejscu.

Powiększona Strefa Zamieszkania Stare Miasto (SZSM) obejmie ulice: Kłodną, Środową, Sienną, Rynek Sienny, Rynek Nowy, ul. Wielką Odrzańską, część ul. Małej Odrzańskiej od ul. Środowej do ul. Opłotki, ul. Opłotki i ul. Osiek.

Czytaj też: Parkingowe chamstwo w centrum Szczecina. Mają za nic przepisy i innych ludzi, bo "muszą" zaparkować

Ile zapłacimy za postój na Podzamczu?

Korzystanie z miejsc parkingowych na Podzamczu będzie płatne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00. Opłata za postój wyniesie 1,50 zł za pierwsze 15 minut i 30 gr za każde kolejne 3 minuty. Ma to na celu wymuszenie rotacji pojazdów, a co za tym idzie, łatwiejsze znalezienie miejsca postojowego. Pozostawienie samochodu na cały dzień stanie się nieopłacalne.

Zaparkujesz byle gdzie? Zapłacisz!

Co ważne, samochody będzie można parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. W sytuacji, gdy ktoś pozostawi auto poza miejscem postojowym, na wąskiej uliczce, na trawniku, chodniku czy ścieżce rowerowej, będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zostanie mu naliczona bowiem opłata dodatkowa w wysokości 200 złotych. Taka opłata może zostać naliczona niezależnie od pory dnia, także w weekendy.

Czy dzięki temu rozwiązaniu, Podzamcze przestanie być "przechowalnią" dla samochodów i odzyska staromiejski charakter? Przekonamy się już niebawem.

Czytaj też: Zmiany na szczecińskim na Międzyodrzu. Wkrótce zaczną budować nowe torowisko [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy płatne parkowanie na Podzamczu to dobry pomysł?
Strefa Zamieszkania Stare Miasto

i

Autor: NiOL Szczecin Strefa Zamieszkania Stare Miasto
parkowanie na szczecińskim Podzamczu