Stop Cham po szczecińsku

i

Autor: YouTube / Stop Cham Szczecin "Stop Cham" po szczecińsku

Parkingowe chamstwo w centrum Szczecina. Mają za nic przepisy i innych ludzi, bo "muszą" zaparkować

2021-12-23 11:22

Krzyki, wyzwiska, a nawet usiłowanie potrącenia. Do mrożących krew w żyłach doszło w centrum Szczecina, podczas próby "uwolnienia" przystanku autobusowego od kierowców, którzy mają za nic obowiązujące przepisy i innych uczestników ruchu.

Wydawałoby się, że takie sytuacje mają miejsce daleko za wschodnią granicą, gdzie jako pierwsze powstawały filmy typu "Stop Cham", nagrywane przez aktywistów walczących z niezdyscyplinowanymi kierowcami, parkującymi lub jeżdżącymi po chodnikach czy ścieżkach rowerowych. Niestety podobne sytuacje są smutną codziennością w Polsce, w tym również w Szczecinie. Wielu kierowców ma bowiem problem z przestrzeganiem przepisów drogowych i okazaniem szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego, a na próby zwrócenia uwagi reagują agresją.

O tym, jak wygląda to w Szczecinie, mówi film opublikowany na kanale "StopCham Szczecin" w serwisie YouTube. Widzimy na nim próbę "uwolnienia" przystanku autobusowego na placu Lotników od kierowców, którzy najczęściej z premedytacją ignorują przepisy i zastawiają samochodami przystanek autobusowy. Najbardziej cierpią na tym pasażerowie, którzy są zmuszeni do wysiadania wprost na maski zaparkowanych pojazdów.

Czytaj też: Szczecin: Dlaczego tramwaje jeżdżą tyłem? Dziwne manewry na Rondzie Giedroycia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak kierowcy reagowali na próby zwrócenia uwagi, że w tym miejscu jest przystanek autobusowy i nie wolno tutaj parkować? Różnie. Jedni przepraszali i odjeżdżali, inni reagowali wręcz agresją. Starszy kierowca taksówki jednej z dużych szczecińskich korporacji był oburzony, że ktoś śmie zwracać mu uwagę. Uparcie twierdził, że musi tu stać, chociaż dosłownie za zakrętem jest legalny postój taxi. Natomiast kierowca fiata należącego do firmy branży budowlanej, próbował wręcz wjechać w aktywistę, który pilnował wjazdu na przystanek.

Problem zastawiania przystanku autobusowego na placu Lotników i agresywnych kierowców nie jest nowy. Kilka tygodni temu opisywaliśmy sytuację, do której doszło dokładnie w tym samym miejscu. Kierowca SUV-a zaatakował stekiem wyzwisk rowerzystę, który zwrócił uwagę, że parkuje w niedozwolonym miejscu.

Problemy ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego występują w wielu częściach Szczecina. To jednak nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla łamania przepisów. W przypadku trudności ze znalezieniem miejsca w rejonie placu Lotników, można skorzystać z wygodnej i zdecydowanie tańszej niż Strefa Płatnego Parkowania alternatywy w postaci wielopoziomowego parkingu w Galerii Kaskada, gdzie jest dostępnych około tysiąca miejsc, a pierwsza godzina postoju jest darmowa.

Czytaj więcej: Ten widok wkrótce przejdzie do historii. "Torowa rewolucja" rusza na Pomorzanach i w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Parkowanie w Szczecinie...
Dlaczego w Szczecinie tramwaje jeżdżą tyłem?