W 2020 roku niedziel handlowych będzie zdecydowanie mniej, niż rok wcześniej. Zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel w ciągu całego roku, co oznacza, że siódmego dnia tygodnia sklepy będą otwarte średnio raz na dwa miesiące. Ta informacja z pewnością nie ucieszy zakupoholików jak i osób, które w pozostałe dni nie mają czasu i możliwości, by uzupełnić zapasy w lodówce.
Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2020 roku?
Okazji do zrobienia niedzielnych zakupów, w ciągu całego 2020 roku będzie tylko siedem. Handlowe niedziele, które nie będą objęte zakazem handlu, wypadają w następujących dniach:
- 26 stycznia,
- 5 kwietnia,
- 26 kwietnia,
- 28 czerwca,
- 30 sierpnia,
- 13 grudnia,
- 20 grudnia.
Kiedy wypadają dodatkowe dni wolne od handlu?
W 2020 roku, poza niedzielami niehandlowymi, zakazem handlu zostanie objętych 12 dni wypadających w święta państwowe i kościelne. Są to następujące dni:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Trzech Króli,
- 12-13 kwietnia - Wielkanoc,
- 1 maja - Święto Pracy,
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,
- 11 czerwca - Boże Ciało,
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Święto Niepodległości,
- 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.
Dodatkowo w 2020 roku będą też dni, w których handel będzie mógł się odbywać wyłącznie do godz. 14:00. Po tej godzinie sklepy muszą zostać zamknięte. Są to:
- 11 kwietnia - Wielka Sobota,
- 24 grudnia - wigilia.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych, a w przypadku uporczywego łamania ustawy - kara ograniczenia wolności.
Gdzie zrobić zakupy w niedziele niehandlowe?
W dni objęte zakazem handlu czynne mogą być m.in. małe sklepy, w których za ladą stanie ich właściciel, sklepy na stacjach benzynowych i na dworcach. W niedziele niehandlowe szczecinianie będą mogli zrobić zakupy również na okolicznościowych jarmarkach czy pchlich targach. Dużą popularnością cieszy się np. organizowany w każdą niedzielę Szczeciński Bazar Smakoszy w OFF Marinie na Pomorzanach lub giełda w Przecławiu, która wcześniej odbywała się w Płoni.