Na zachodniopomorskich plażach zaczyna się sezon. To oni będą ratować nasze życie! Ile zarabiają ratownicy? [ZDJĘCIA]

Plaże bez ratowników byłyby nie tylko mało bezpieczne, ale straciłyby na atrakcyjności. W końcu miło jest popatrzeć plażowiczkom na przystojnych, opalonych ratowników. Ratowniczek jest zdecydowanie mniej, ale i one skupiają na sobie wzrok turystów i przywołują wspomnienia związane z serialem "Słoneczny patrol". Na zachodniopomorskich plażach właśnie rozpoczyna się sezon. Dla turystów będą to dni beztroskiego wypoczynku, natomiast dla ratowników - okres wzmożonej pracy.

Choć spełnienie bardzo ostrych wymagań dopiero pozwala na udział w akcjach ratowniczych, kandydaci na ratowników muszą jeszcze przejść test bezpośrednio we wciąż lodowatych wodach Bałtyku. Kilometr biegu po plaży a potem skok do morza i kilkaset metrów w jak najszybszym tempie dowolnym stylem, by uzyskać jak najlepszy czas. Największe guzdrały odpadają.

Rozebrał się i wskoczył do kanału portowego. Interweniowała policja

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- To jest prawdziwy test wytrzymałościowy. Co innego jest pływać sobie na basenie, gdzie nie ma fal, prądów morskich i do tego woda jest cieplejsza – mówi Leszek Pytel, szef ratowników w gminie Mielno. - Tu musimy zmierzyć się z falami, w jedną stronę płyniemy pod nie, do tego okrążamy falochrony, a przy nich jest głęboko i prądy są silniejsze. Wysiłek jest więc duży, ale przy prawdziwych akcjach ten wcale nie jest mniejszy.

Ile zarabia ratownik nad morzem?

Podstawowe zarobki ratowników to od 3800 do 4300 złotych. Starszy wieży może zarobić od 4300 do 4800 złotych, natomiast starszy kąpieliska - do 5300 złotych. O wysokości wynagrodzenia decyduje staż pracy i plaża, na której pracuje ratownik. Dodatkowo ratownik ma na wyposażeniu dwie koszulki, spodenki, sztormiak, spodnie, polar, czapeczkę, gwizdek i okulary, które otrzymuje na własność po przepracowaniu co najmniej miesiąca. Ratownicy zatrudnieni nad morzem mogą też liczyć na darmowy nocleg, jednak wyżywienie muszą zapewnić sobie we własnym zakresie.

Wakacje 2020:

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ