Pełnia Księżyca

i

Autor: 1866946 / CC0 / pixabay.com

Brykający Księżyc 2020. Kiedy możemy go obserwować?

2020-07-01 10:27

Zbliża się kolejna, lipcowa pełnia Księżyca. W tym miesiącu jest ona wyjątkowa, między innymi ze względu na mnogość nazw, jakimi jest określana. "Pełnia Brykającego Księżyca", "pełnia Burzowego Księżyca", "Sienna Pełnia" czy "pełnia Koźlego Księżyca" - to tylko część określeń dla tego zjawiska. Skąd się wzięły te nazwy? Kiedy będziemy mogli obserwować pełnię Księżyca w lipcu? Wyjaśniamy!

Pełnia Księżyca w lipcu 2020 - kiedy przypada?

Pełnia Księżyca to wyjątkowe zjawisko, zwłaszcza latem, gdy możemy ją obserwować podczas ciepłych i pogodnych nocy. W tym roku lipcowa pełnia wypada w niedzielę, 5 lipca o godzinie 6:44.

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Nazwy lipcowej pełni Księżyca - skąd się wzięły?

Skąd wzięło się tyle nazw lipcowej pełni Księżyca? Każda z nich wywodzi się z innej kultury, jednak wszystkie związane są ze zjawiskami przyrodniczymi, charakterystycznymi dla tej pory roku.

Nazwa "pełni Burzowego Księżyca" pochodzi od burz, które o tej porze roku są bardzo częstym zjawiskiem atmosferycznym. "Pełnia Brykającego Księżyca" czy "pełnia Koźlego Księżyca" wiąże się z tym, że jelenie zrzucają poroże, które zaczyna im odrastać właśnie w lipcu. Natomiast "sienna Pełnia" pochodzi od rozpoczynających się w lipcu zbiorów na polach.

Jak obserwować pełnię Księżyca?

Do obserwacji pełni Księżyca nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. To zjawisko można obserwować gołym okiem. Dobrze jednak wybrać sobie odpowiednie miejsce do obserwacji - najlepiej z dala od źródeł sztucznego światła. Dlatego pełnię najlepiej oglądać poza miastem, nad morzem czy jeziorem. Biorąc pod uwagę, że jest to bardzo "romantyczne" zjawisko, na taki astronomiczny seans najlepiej wybrać się we dwoje.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ