Wspólne działanie Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych ma uchronić obecny zasób przed zniszczeniem, wyeksponować dla ruchu turystycznego oraz stworzyć nowe plantacje. Koncepcja zagospodarowania terenu "krzywego lasu" zakłada udostępnienie unikatowego obszaru dla ruchu turystycznego, bez ingerencji w jego naturalną substancję.
W tym celu planowany jest eksperyment. W pobliżu obecnego "krzywego lasu" powstaną dwie nowe 10-arowe plantacje. Na jednej młodnik będzie kształtowany przez leśników. Na drugiej posadzone zostaną sadzonki z nasion tych drzew, by móc zbadać ich cechy genetyczne. Dzięki temu, za kilka lat będzie można dowiedzieć się, czy słynny "krzywy las" powstał naturalnie, czy przy ingerencji człowieka.
"Krzywy las" znajduje się niedaleko Nowego Czarnowa pod Gryfinem, w bliskim sąsiedztwie elektrowni Dolna Odra. Na powierzchni około 0,3 ha rośnie około 100 zdeformowanych sosen, których wiek szacuje się na ponad 80 lat. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.
Dlaczego drzewa rosną krzywo? Na ten temat krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi.
W 2006 roku las pod Gryfinem został oficjalnie uznany za pomnik przyrody.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ