Krzywy las pod Gryfinem. Jedyny taki w Polsce! Dlaczego rosną w nim krzywe drzewa? [ZDJĘCIA]

2020-06-04 15:59 gk

Zaledwie pół godziny jazdy samochodem z centrum Szczecina dzieli nas od miejsca, które jest unikatem na skalę ogólnopolską! Dlaczego drzewa w lesie pod Gryfinem są krzywe? Zobaczcie zdjęcia z tego niesamowitego miejsca i poznajcie jego tajemnicę!

Niedaleko Nowego Czarnowa pod Gryfinem, w bliskim sąsiedztwie elektrowni Dolna Odra, znajduje się bardzo charakterystyczne miejsce. Na niewielkim fragmencie lasu możemy zaobserwować dość niecodzienne zjawisko. Drzewa, które tam rosną, mają bardzo nietypowy kształt.

Na powierzchni około 0,3 ha rośnie około 100 zdeformowanych sosen, których wiek szacuje się na ponad 80 lat. Ich pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią.

Dlaczego drzewa rosną krzywo? Na ten temat krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, młode drzewka zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi.

W 2006 roku las pod Gryfinem został oficjalnie uznany za pomnik przyrody.

Super Raport 1 VI (goście: Bosak, Gardias)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ