Bąblowica

i

Autor: ESKA INFO

Bąblowica atakuje latem! To groźna choroba, którą łatwo się zarazić!

2020-07-21 10:24

Bąblowica to groźna choroba wywoływana przez lisy. Każdego roku, zwłaszcza w porze letniej, dochodzi do licznych zakażeń. Bąblowicą można łatwo się zarazić, ale można jej także łatwo zapobiec.

Bąblowica - co to za choroba?

Bąblowica to bardzo niebezpieczna choroba, którą można się łatwo zarazić i która jest stosunkowo trudna do wykrycia. Wywołują ją jaja tasiemca roznoszone przez lisy, czy psy. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców, które miały kontakt z kałem zwierząt. Mogą to być jeżyny, maliny lub jagody które właśnie dojrzewają w lasach.

Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i do organizmu człowieka mogą dostać się w następujący sposób:

  • przez bliski kontakt z tymi zwierzętami,
  • przez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • przez spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica to choroba, która występuje najczęściej latem, dlatego zwłaszcza o tej porze roku warto zachować wszelkie środki ostrożności.

Najczęstsze drogi zakażenia bąblowicą to:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

Bąblowica - objawy:

Torbiele z jajami pasożyta mogą umiejscowić się w różnych miejscach naszego organizmu. Atakują mózg, płuca, nerki, śledzionę, odśrodkowy układ nerwowy i kości.

Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci.

Ich wykrycie nie jest łatwe - konieczne jest wykonanie badania USG, rezonansu magnetycznego lub chociażby prześwietlenia RTG. Bąblowica ze względu na objawy często mylona jest z nowotworem.

Bąblowica - leczenie:

Leczenie bąblowicy jest trudne. Konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli, a następnie długotrwałe leczenie farmakologiczne i badania kontrolne. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Bąblowica - jak zapobiegać?

Chorobie można łatwo zapobiec. Wystarczy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Po powrocie z lasu należy dokładnie umyć ręce, a owoce zebrane w lesie należy przed spożyciem dokładnie umyć pod strumieniem ciepłej wody. Jaja tasiemca giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Właściciele zwierząt powinni również pamiętać o regularnym odrobaczaniu.

Wakacje 2020: które miejsce wypoczynkowe pasuje do Ciebie?

Pytanie 1 z 9
Na obiad preferujesz...

Wakacje 2020:

Rozebrał się i wskoczył do kanału portowego. Interweniowała policja