Do Niemiec nadal z ograniczeniami. Jednodniowe wycieczki do Meklemburgii wciąż zakazane

2020-06-30 22:58 gk
Granica polsko-niemiecka
Autor: Grzegorz Kluczyński Granica polsko-niemiecka

Wypad na zakupy do Pasewalku czy do zoo w Ueckermünde, jednodniowa wycieczka rowerowa po transgranicznych szlakach lub spacer plażą ze Świnoujścia do Ahlbeck - niestety na to wszystko będziemy musieli jeszcze poczekać. Ograniczenia dotyczące jednodniowych wyjazdów turystycznych do Meklemburgii-Pomorza Przedniego zostają utrzymane.

Przygraniczne tereny w Niemczech to ulubiony cel wycieczek mieszkańców Szczecina. Rowerzyści uwielbiają malownicze trasy rowerowe wśród lasów, jezior czy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Zoo w Ueckermünde licznie odwiedzane jest przez polskie rodziny. Dużą popularnością cieszą się również sklepy w położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy Löcknitz czy nieco bardziej oddalonym Pasewalku. Mieszkańcy i turyści ze Świnoujścia natomiast bardzo chętnie odwiedzają niemieckie kurorty i plaże na wyspie Uznam. Niestety epidemia koronawirusa spowodowała, że najpierw nie można było skorzystać z tych atrakcji z powodu zamkniętych granic, a po ich otwarciu nadal było to niemożliwe ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd landu Meklemburgia-Pomorze Przednie dotyczące tzw. "jednodniowych turystów" - zarówno z pozostałych części Niemiec jak i innych krajów. Za złamanie tego zakazu groziły wysokie kary finansowe.

Rozebrał się i wskoczył do kanału portowego. Interweniowała policja

Wydawało się, że obostrzenia zostaną zniesione na przełomie czerwca i lipca. Niestety rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego zdecydował, że zostaną one utrzymane. Jedyną zmianą, która nie dotyczy obywateli Polski, jest możliwość jednodniowych wycieczek na teren tego landu dla grup zorganizowanych. Od 10 lipca na teren Meklemburgii, na jeden dzień bez noclegu będą mogły wjechać wyłącznie niemieckie wycieczki autokarowe. Oznacza to, że nadal jednodniowe wyjazdy turystyczne, bez zarezerwowanego noclegu, będą zabronione i zagrożone wysokimi mandatami.

Dla mieszkańców Szczecina i województwa zachodniopomorskiego dobra wiadomość jest taka, że nasz region graniczy także z Brandenburgią, w której takie obostrzenia nie obowiązują. Na teren Niemiec można więc bez obaw wjechać przez Rosówek, Gryfino czy Krajnik Dolny, pod warunkiem, że nie wjedziemy na teren Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Oznacza to, że kierowcy poruszający się między Szczecinem i Gryfinem mogą korzystać z krótszej drogi przez Mescherin, a na zakupy można wybrać się np. do Schwedt.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ