Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w całej okazałości. Na otwarcie jeszcze poczekamy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-07-11 9:00

Budząca wiele kontrowersji jaskrawa elewacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie to już zamierzchła przeszłość. Powstający na Łasztowni budynek w kształcie kadłuba statku zyskał ostateczny wygląd. Zniknął również płot otaczający plac budowy. Nie oznacza to jednak końca prac. Na oddanie inwestycji do użytku musimy jeszcze trochę poczekać.

Gdy ponad 2 lata temu na ścianach powstającego na Łasztowni budynku Morskiego Centrum Nauki pojawiły się pierwsze elementy elewacji, wywołały prawdziwą burzę. Mieszkańcom nie podobały się jaskrawe pomarańczowe, żółte i czerwone panele. Wielu jednak nie wiedziało, że nie jest to ostateczny efekt, a całość zostanie pokryta antracytową siatką, która "złagodzi" efekt. Obecnie możemy podziwiać fasadę MCN w docelowej formie. Budynek nie razi już kolorami. W zależności od padania promieni słonecznych i punktu obserwacji, elewacja zmienia kolor. Pod siatką wciąż można zauważyć pomarańczowe, żółte i czerwone panele, jednak nie są one tak jaskrawe jak we wcześniejszych fazach budowy.

Czytaj też: To najlepiej oświetlony amfiteatr w Polsce. Iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w całej okazałości. Na otwarcie jeszcze poczekamy

Siatką została również pokryta klatka schodowa znajdująca się obok budynku, której forma również była mocno "dyskusyjna". Obecnie dobudówka z windą i schodami nie wyróżnia się na tle budynku i nie przytłacza swoją formą.

Wokół Morskiego Centrum Nauki nie ma już też ogrodzenia, które przez ostatnie lata okalało plac budowy, co wskazuje na to, że inwestycja zmierza do końca. Mieszkańcy odzyskali część bulwarów i zyskali zupełnie nową przestrzeń.

Budynek Morskiego Centrum Nauki zyskał również efektowną iluminację, którą można podziwiać po zmierzchu. Jak informuje MCN, system oświetlenia fasady budynku oparto na różnej długości oprawach oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Soczewkowe układy optyczne dobrane są indywidualne do mocy, lokalizacji oraz rozmiaru opraw. Na elewacji zainstalowano dwie linie opraw oświetleniowych. Każda z opraw jest skierowana pod kątem równym kątowi pochylenia elewacji w celu optymalnego oświetlenia jej płaszczyzny. Zamontowano je pomiędzy pionowymi profilami konstrukcji siatki elewacyjnej. Zainstalowany system umożliwia zdalne sterowanie iluminacją oraz jej konfigurację z komputerów oraz urządzeń mobilnych poprzez sieć LAN. System ma także możliwość ręcznego oraz automatycznego uruchamiania scen i animacji, synchronizację efektów świetlnych z dźwiękowymi.

Czytaj też: Żagle 2022 w Szczecinie. Żaglowce, muzyka i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Obecnie prace toczą się wewnątrz budynku, gdzie trwa montaż instalacji, wyposażenia i przygotowywana jest ekspozycja. Interaktywne wystawy będą związane z szeroko pojętą tematyką morską, składać się na nie będzie ponad 200 eksponatów. W wielkiej betonowej kuli będzie mieścić się planetarium, w którym będą wyświetlane projekcje astronomiczne i filmy popularnonaukowe. Z tarasu znajdującego się na dachu będzie można podziwiać panoramę Szczecina i portu, Odrę, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego.

Zakończenie budowy Morskiego Centrum Nauki planowane jest jeszcze w 2022 roku. Koszt inwestycji to ponad 90 milionów złotych.

Czytaj też: Powrót hitu Pol'and'Rock Festival 2021. Rozbujane "dźwigozaury" stanęły na szczecińskich bulwarach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Co sądzisz o iluminacji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie?
Nasi Partnerzy polecają