Iluminacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Iluminacja Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w nowej odsłonie. Szczecinianie podziwiali pokaz iluminacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-04-22 22:13

W piątkowy wieczór, nad Odrą zebrał się spory tłum mieszkańców Szczecina, by zobaczyć na żywo premierowy pokaz iluminacji Morskiego Centrum Nauki. Wydarzenie pierwotnie było planowany blisko trzy tygodnie temu, jednak gwałtowne załamanie pogody sprawiło, że trzeba było je odwołać.

Powstający na Łasztowni gmach Morskiego Centrum Nauki budzi wiele emocji, przede wszystkim ze względu na jego nietypowy kształt, jak i oryginalną elewację. Bryła budynku przypomina kadłub ogromnego statku, natomiast elewacja pokryta została kolorowymi panelami przysłoniętymi czarną siatką. W efekcie, w zależności od padania promieni słonecznych i punktu obserwacji, przybiera ona różne kolory. Budynek zyskał również iluminację, która po raz pierwszy została oficjalnie uruchomiona w piątek, 22 kwietnia.

Czytaj też: Stumetrowy komin runął w kilka sekund. Znikają pozostałości szczecińskiego "Wiskordu" [WIDEO]

Pokaz odbył się wieczorem, o godz. 20:30. Mieszkańcy, którzy zgromadzili się nad Odrą i na Trasie Zamkowej, mogli po raz pierwszy zobaczyć iluminację nowego budynku. Podczas pokazu budynek został podświetlony w różnych kolorach, również w polskich barwach narodowych i barwach narodowych Ukrainy. Wyświetlone zostały również efektowne animacje.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłysło kolorami

Jak informuje Morskie Centrum Nauki, system oświetlenia fasady budynku oparto na różnej długości oprawach oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Soczewkowe układy optyczne dobrane są indywidualne do mocy, lokalizacji oraz rozmiaru opraw. Na elewacji zainstalowano dwie linie opraw oświetleniowych. Każda z opraw jest skierowana pod kątem równym kątowi pochylenia elewacji w celu optymalnego oświetlenia jej płaszczyzny. Zamontowano je pomiędzy pionowymi profilami konstrukcji siatki elewacyjnej. Zainstalowany system umożliwia zdalne sterowanie iluminacją oraz jej konfigurację z komputerów oraz urządzeń mobilnych poprzez sieć LAN. System ma także możliwość ręcznego oraz automatycznego uruchamiania scen i animacji, synchronizację efektów świetlnych z dźwiękowymi.

Zakończenie budowy MCN planowane jest jeszcze w tym roku. Obecnie prace toczą się przede wszystkim wewnątrz budynku, gdzie przygotowywana jest m.in. ekspozycja. Ogłoszono również konkurs na logo instytucji.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Co sądzisz o iluminacji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie?
Nasi Partnerzy polecają