Powstający na Łasztowni gmach Morskiego Centrum Nauki budzi wiele emocji, przede wszystkim ze względu na jego nietypowy kształt, jak i oryginalną elewację. Bryła budynku przypomina kadłub ogromnego statku, natomiast elewacja pokryta została kolorowymi panelami przysłoniętymi czarną siatką. W efekcie, w zależności od padania promieni słonecznych i punktu obserwacji, przybiera ona różne kolory. Budynek zyskał również iluminację, która po raz pierwszy została oficjalnie uruchomiona w piątek, 22 kwietnia.
Czytaj też: Stumetrowy komin runął w kilka sekund. Znikają pozostałości szczecińskiego "Wiskordu" [WIDEO]
Pokaz odbył się wieczorem, o godz. 20:30. Mieszkańcy, którzy zgromadzili się nad Odrą i na Trasie Zamkowej, mogli po raz pierwszy zobaczyć iluminację nowego budynku. Podczas pokazu budynek został podświetlony w różnych kolorach, również w polskich barwach narodowych i barwach narodowych Ukrainy. Wyświetlone zostały również efektowne animacje.
Jak informuje Morskie Centrum Nauki, system oświetlenia fasady budynku oparto na różnej długości oprawach oświetleniowych wykonanych w technologii LED. Soczewkowe układy optyczne dobrane są indywidualne do mocy, lokalizacji oraz rozmiaru opraw. Na elewacji zainstalowano dwie linie opraw oświetleniowych. Każda z opraw jest skierowana pod kątem równym kątowi pochylenia elewacji w celu optymalnego oświetlenia jej płaszczyzny. Zamontowano je pomiędzy pionowymi profilami konstrukcji siatki elewacyjnej. Zainstalowany system umożliwia zdalne sterowanie iluminacją oraz jej konfigurację z komputerów oraz urządzeń mobilnych poprzez sieć LAN. System ma także możliwość ręcznego oraz automatycznego uruchamiania scen i animacji, synchronizację efektów świetlnych z dźwiękowymi.
Zakończenie budowy MCN planowane jest jeszcze w tym roku. Obecnie prace toczą się przede wszystkim wewnątrz budynku, gdzie przygotowywana jest m.in. ekspozycja. Ogłoszono również konkurs na logo instytucji.
Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!