To najlepiej oświetlony amfiteatr w Polsce. Iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie robi wrażenie!

i

Autor: UM Szczecin To najlepiej oświetlony amfiteatr w Polsce. Iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie robi wrażenie!

To najlepiej oświetlony amfiteatr w Polsce. Iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

2022-06-24 13:24

Już za kilka tygodni w odnowionym Teatrze Letnim w Szczecinie odbędą się pierwsze wydarzenia. Amfiteatr w Parku Kasprowicza przeszedł gruntowną przebudowę, zyskał nową widownię, scenę i zadaszenie, a największe wrażenie robi imponująca iluminacja.

W Teatrze Letnim trwają ostatnie prace wykończeniowe. Odbywają się również próby i testy wszystkich instalacji, w tym również iluminacji, która rozświetla dach w różnych kolorach. System przeszedł właśnie kolejne testy i jest gotowy na pierwsze wydarzenia.

- Iluminacja obiektu składa się z około 600 opraw oświetleniowych świecących w stronę pokrycia dachu - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji. - Każda oprawa ma możliwość indywidualnego sterowania. System umożliwia tworzenie iluminacji statycznych oraz dynamicznych w dowolnym kolorze.

Czytaj też: Krzysztof Miruć: "Jestem fetyszystą betonu". Zobacz rozmowę ze znanym architektem HGTV i TVN! [WIDEO]

Iluminacja to jeden z elementów skomplikowanego systemu scenotechniki Teatru Letniego. Dodatkowo amfiteatr wyposażony jest w instalację oświetlenia podstawowego składającego się z około 350 opraw świecących na widownię. One również posiadają możliwość indywidualnego sterowania oraz regulacji temperatury barwy od zimnej po ciepłą. W stopniach widowni zainstalowane są oprawy przeszkodowe w ilości około 220 sztuk. Ponadto amfiteatr wyposażony jest w rozbudowaną instalację technologii scenicznej składającą się min. z 70 wciągarek, na których można wieszać oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, oraz scenografię. Do wciągarek doprowadzone są przewody zasilające oraz sterujące co daje możliwość szybkiego montażu i podłączenia oświetlenia oraz nagłośnienia organizatorowi imprezy.

Do wykonania instalacji użyte zostało około 60 kilometrów przewodów elektrycznych.

Czytaj też: Dużo mniejszy, ale piękniejszy. Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]

Co się zmieni w Teatrze Letnim?

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni, rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego, przebudowa widowni, przebudowa dróg dojazdowych do amfiteatru, przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Pierwsze wydarzenia w zmodernizowanym Teatrze Letnim planowane są 29 i 30 lipca. Będzie to wielkie otwarcie z udziałem szczecińskich artystów.

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Czytaj też: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie w nowej odsłonie. Szczecinianie podziwiali pokaz iluminacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłysło kolorami