Dużo mniejszy, ale piękniejszy. Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie na ostatniej prostej

i

Autor: UM Szczecin Dużo mniejszy, ale piękniejszy. Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie na ostatniej prostej

Dużo mniejszy, ale piękniejszy. Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie na ostatniej prostej [ZDJĘCIA]

2022-06-14 18:36

Zmodernizowany amfiteatr w Parku Kasprowicza ma szansę stać się kolejną architektoniczną wizytówką Szczecina. Prace dobiegają końca, a już za kilka tygodni odbędą się pierwsze wydarzenia. Na w pełni zadaszonej widowni będzie mogło zasiąść 2700 osób. To dużo mniej niż przed remontem.

Nowe śnieżnobiałe zadaszenie wyróżnia się na tle zieleni Parku Kasprowicza, charakterystyczny łuk został odświeżony, całość robi ogromne wrażenie. Obecnie w Teatrze Letnim trwają prace wykończeniowe. Wykonywane są nasadzenia, odnawiane są charakterystyczne betonowe kaskady, prowadzone są prace na elewacji.

Wewnątrz odnowionego Teatru Letniego odbywa się montaż nowych siedzisk na widowni. Będzie ich zdecydowanie mniej niż przed modernizacją, bo 2700. Wcześniej na widowni mogło zasiąść 3800 widzów, a według niektórych źródeł - nawet 4500. Zmniejszenie liczby miejsc siedzących podyktowane było lepszą widocznością. Zlikwidowano m.in. boczne i górne sektory, z których słabo było widać scenę. Obecnie wszystkie miejsca są zadaszone, co ma dobry wpływ nie tylko na komfort oglądania koncertów i widowisk, bez względu na pogodę, ale także na akustykę. Dach zyskał również efektowną iluminację.

Koszt inwestycji to 33 miliony złotych. Pierwsze wydarzenia w zmodernizowanym Teatrze Letnim planowane są 29 i 30 lipca. Będzie to wielkie otwarcie z udziałem szczecińskich artystów.

Czytaj też: Dorota Szelągowska znów odwiedziła Pomorze Zachodnie. Gdzie kręcą "Totalne remonty Szelągowskiej"?

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Czytaj też: Krzysztof Miruć: "Jestem fetyszystą betonu". Zobacz rozmowę ze znanym architektem HGTV i TVN! [WIDEO]

Sonda
Lubisz chodzić na koncerty?
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłysło kolorami
Nasi Partnerzy polecają