Spektakularna iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie

i

Autor: UM Szczecin Spektakularna iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie

Były "heheszki", a teraz wszystkim opadły szczęki... nawet prezydentowi! Tak wygląda iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

2022-03-23 16:47

"Podpaska", "siodełko od roweru", "koszyczek wielkanocny" - to tylko niektóre żartobliwe określenia pod adresem szczecińskiego amfiteatru, którego modernizacja dobiega końca. Jednak, gdy pojawiły się zdjęcia i film przedstawiający efektowną iluminację Teatru Letniego, wszyscy dosłownie oniemieli z wrażenia, nawet sam prezydent Szczecina, który stwierdził, że... opadła mu szczęka!

Czerwony, zielony, niebieski, fioletowy - takimi barwami mieniło się zadaszenie Teatru Letniego podczas prób iluminacji, które odbyły się we wtorek, 22 marca, wieczorem. Spektakularnym efektem pochwalił się na Facebooku prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

"Mi opadła szczęka. Przedstawiam nasz nowy amifiteatr!"

- napisał prezydent, dołączając do wpisu krótki film.

Wprawdzie do zakończenia inwestycji pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz można powiedzieć, że będzie to architektoniczna perełka - wbrew żartobliwym określeniom, które krążyły w sieci. Internauci porównywali bowiem nowe zadaszenie Teatru Letniego do siodełka rowerowego, koszyczka wielkanocnego, a nawet... podpaski, proponując nową nazwę "Always Arena" (od marki podpasek).

Czytaj też: Morze krokusów na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Niestety nie wszyscy o nie dbają [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To jeden z wielu testów iluminacji Teatru Letniego, które do przeprowadzenia ma wykonawca inwestycji - mówi Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji. - Iluminacja obiektu składa się z około 600 opraw oświetleniowych świecących w stronę pokrycia dachu. Każda oprawa ma możliwość indywidualnego sterowania. Wczorajsze próby pozwoliły sprawdzić system na 30% jego możliwości i tylko przy użyciu podstawowych kolorów. W pełni gotowy system umożliwi tworzenie iluminacji statycznych oraz dynamicznych w dowolnym kolorze.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Iluminacja to jeden z elementów skomplikowanego systemu scenotechniki, która będzie działać w zmodernizowanym Teatrze Letnim.

- Dodatkowo amfiteatr wyposażony jest w instalację oświetlenia podstawowego składającego się z około 350 opraw świecących na widownię - dodaje Piotr Zieliński. - One również posiadają możliwość indywidualnego sterowania oraz regulacji temperatury barwy od zimnej po ciepłą. W stopniach widowni zainstalowane są oprawy przeszkodowe w ilości około 220 sztuk.

W szczecińskim amfiteatrze znajdzie się również rozbudowana instalacja technologii scenicznej składającą się min. z 70 wciągarek, na których można wieszać oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, oraz scenografię.

- Do wciągarek doprowadzone są przewody zasilające oraz sterujące co daje możliwość szybkiego montażu i podłączenia oświetlenia oraz nagłośnienia organizatorowi imprezy - podkreśla Piotr Zieliński i dodaje, że do wykonania wszystkich instalacji użyto około 60 kilometrów przewodów elektrycznych.

Czytaj też: Zbudowali chodnik "znikąd-donikąd"! Kuriozalna inwestycja w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co zmieni się w Teatrze Letnim?

W zakres prac wchodzi m.in. rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przewidziano także renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego.

Koszt inwestycji to 33 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest w połowie 2022 roku. 29 i 30 lipca odbędzie się wielkie otwarcie odnowionego amfiteatru z udziałem szczecińskich artystów.

Teatr Letni w Szczecinie

Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu.

Czytaj też: Poszedł w niedzielę do "Żabki" i miał ogromnego farta. Mieszkaniec Stargardu "ustawił się" na najbliższe 20 lat!

Sonda
Podoba Ci się iluminacja Teatru Letniego w Szczecinie?
Morze krokusów i tłumy spacerowiczów na Jasnych Błoniach w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają