Ksiądz Andrzej Dymer nie żyje

2021-02-16 10:54 gk
Nie żyje ksiądz Dymer
Autor: GRAFIKA SE Jerzy Kaczmarczyk

Zmarł ksiądz Andrzej Dymer, bohater wstrząsającego reportażu "Najdłuższy proces Kościoła", dotyczącego pedofilii w Kościele, wyemitowanego w poniedziałek na antenie TVN24. Miał 58 lat.

Odwołany w ubiegłym tygodniu dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie zmarł w w nocy z poniedziałku na wtorek W ostatnim czasie duchowny zmagał się z chorobą nowotworową.

O księdzu Andrzeju Dymerze było głośno od wielu lat z powodu oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich wychowanków, którzy trafili pod opiekę szczecińskiego duchownego. Biskupi mieli wiedzieć o tym już w 1995 roku. Mimo, iż w kwietniu 2008 roku, po nagłośnieniu sprawy przez "Gazetę Wyborczą", sąd kościelny skazał ks. Dymera, ten złożył apelację, a ostateczny wyrok nie zapadł do dnia dzisiejszego. Jest to sytuacja niespotykana na skalę światową, że przez ponad 25 lat sprawa nie została ostatecznie rozwiązana. W tym czasie w diecezji zmieniło się trzech biskupów, a w całym Kościele Katolickim zdążyło zmienić się aż trzech papieży. O wstrząsających wydarzeniach opowiada reportaż "Najdłuższy proces Kościoła", który został wyemitowany w poniedziałek w programie "Czarno na białym" na antenie TVN24.

Czytaj więcej: Ksiądz Andrzej Dymer wciąż bezkarny. WSTRZĄSAJĄCE relacje pokrzywdzonych: "Chwytał za genitalia", "Był podniecony"

Po 11 latach i kolejnym nagłośnieniu sprawy molestowania seksualnego, 10 lutego 2021 roku ks. Dymer został odwołany z funkcji dyrektora szczecińskiego Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II - poinformował w piątek kwartalnik "Więź". Decyzję podjął abp Andrzej Dzięga, który spotkał się z mężczyzną wykorzystanym seksualnie przed laty przez duchownego. Obowiązki dyrektora, po odwołaniu ks. Dzięgi, pełni obecnie jego dotychczasowy zastępca Marcin Janda.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE