IKEA w Szczecinie: Otwarcie coraz bliżej. Firma stawia na ekologię [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-03-05 18:21

Budowa sklepu IKEA w Szczecinie zmierza do szczęśliwego finału. Już wkrótce będzie można zrobić pierwsze zakupy. Jak informują przedstawiciele szwedzkiego koncernu, szczeciński sklep, który będzie dwunastym w Polsce, ma zdecydowanie różnić się od pozostałych. Przede wszystkim będzie bardziej ekologiczny

Jak informuje IKEA, sklep w Szczecinie i jego infrastruktura i oferta, będzie realizować cele strategii People & Planet Positive, czyli pozytywny wpływ na ludzi, dbałość o środowisko naturalne i kurczące się zasoby planety oraz przejście w 2030 roku na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Co to oznacza?

Zrównoważony już na etapie planowania

Już sam proces inwestycyjny nowego sklepu IKEA w Szczecinie - od planowania, przez projekt, aż po samą budowę, odbywa się w oparciu o normy i regulacje BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). To metoda oceny budynku, ale i samego procesu budowy pod kątem ich wpływu na ludzi i środowisko naturalne. Obejmuje różne obszary - od oświetlenia poprzez obieg ciepła i wody, aż po śledzenie śladu węglowego całego procesu budowy. Inwestycje w oparciu o certyfikat BREEAM to głównie biurowce, rzadko stosuje się tak surowe normy podczas tworzenia sklepów wielkopowierzchniowych. Proces ubiegania się o certyfikat rozpoczęty jeszcze przed projektem zakończy się po oddaniu sklepu do użytku.

Ogrzewany i chłodzony energią geotermalną

Sklep IKEA będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej. Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego „sercem” jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość około 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną. Następnie wpompowywana jest na powierzchnię, a po przejściu przez pompy ciepła używana jest do ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody. Aby korzystać z naturalnej energii, jaką daje ziemia, wykonano 192 odwierty. W przeciwieństwie do innych tego typu inwestycji, w obiegu nie stosuje się glikolu, a jedynie wodę, co jest bezpieczniejsze dla środowiska. Jedynie w okresie najniższych temperatur jako zapasowe źródło ciepła mogą być wykorzystane dwa kotły grzewcze zasilane paliwem ekologicznym z biomasy - pelletem.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie na finiszu. Sieć przypadkiem UJAWNIŁA pewien ciekawy SZCZEGÓŁ! [ZDJĘCIA]

Latem energia geotermalna będzie naturalnym źródłem chłodu i wesprze tradycyjną klimatyzację. Natomiast w okresach przejściowych - wiosną, jesienią oraz w czasie dużych różnic temperatur między dniem a nocą - instalacje grzewcze i wentylacja będą działały w trybie freecooling. W tym trybie pompy cieplne są wyłączone, a obiekt jest wentylowany świeżym powietrzem, które w zależności od potrzeb schładza go lub ogrzewa.

Dodatkowo do podgrzania wody w sklepie będzie wykorzystywana energia cieplna wytwarzana przez urządzenia chłodnicze, w które wyposażona jest część gastronomiczna sklepu.

Oświetlany światłem naturalnym

Maksymalne wykorzystanie światła dziennego to nie tylko oszczędność energii. Dzienne światło zapewnia pracownikom i klientom sklepu większy komfort pracy i zakupów, a także pozwala na zapoznanie się z asortymentem IKEA w bardziej naturalnym świetle. W szczecińskim sklepie zastosowano m.in. przeszklenia w elewacji budynku, jak również świetliki rurowe. Zamontowana w nich soczewka skupia światło naturalne, doświetlając przestrzeń. Natomiast system oświetlenia sztucznego oparty jest wyłącznie o energooszczędne żarówki LED.

Wykorzystujący deszczówkę

Szczeciński sklep będzie pełen wodooszczędnych rozwiązań. W obiekcie wykorzystywana będzie woda opadowa. Deszczówka zbierana z dachu sklepu będzie oczyszczana i przechowywana w zbiornikach wewnętrznych obiektu, a następnie wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku. Dodatkowo sklep został wyposażony w monitoring zużycia wody, zapobiegający ewentualnym jej wyciekom.

Otoczony zielenią

- Dbanie o zieleń i zasoby naturalne to coś, co w specjalny sposób łączy naszą markę i miasto Szczecin - mówi Mikołaj Makowski, Krajowy Kierownik Projektu, odpowiedzialny za szczecińską inwestycję. - Zaplanowaliśmy inwestycję tak, aby była samowystarczalna, nie obciążała środowiska naturalnego, a tam, gdzie to możliwe, maksymalizowała wartość ekologiczną terenu. Stąd pomysł dzikich łąk kwietnych obok sklepu. Naturalna, nieprzystrzyżona trawa i dzikie kwiaty przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności miejskiej fauny i flory. Na terenach zielonych zainstalujemy kilkadziesiąt domków dla ptaków, nietoperzy i owadów.

Łąki kwietne będą otaczały sklep z boku i z tyłu, będą tu rosły także rodzime gatunki drzew, m.in. miododajne lipy zasadzone z myślą o owadach. Natomiast od frontu klientów przywita zieleń o bardziej parkowym charakterze – graby, róże, hortensje i trawy ozdobne.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie na ostatniej prostej. Prezeska firmy zdradziła kilka WAŻNYCH szczegółów!

Miejsce pracy dla 260 osób

Otwarcie sklepu w Szczecinie poprzedziła szeroko zakrojona akcja rekrutacyjna. Towarzysząca jej kampania przedstawiała wartości IKEA, takie jak otwartość, akceptacja, szacunek i różnorodność. W wyniku rekrutacji przyjęto 260 osób. Zatrudnieni mogą liczyć na różnorodny pakiet benefitów pracowniczych, m.in. prywatną opiekę medyczną na terenie całego kraju. Natomiast dzięki systemowi kafeteryjnemu, co miesiąc pracownik otrzyma określoną liczbę punktów, które będzie mógł wymienić na to, co naprawdę lubi, czyli tysiące benefitów z możliwością realizacji w całej Polsce: turystyka, kultura, rekreacja, zakupy i wiele więcej. Ponadto, wspomniane wcześniej korzyści dla pracowników obejmują również dofinasowanie do posiłków w restauracji pracowniczej, zniżkę pracowniczą na zakupy w IKEA i przysługują pracownikom bez względu na wysokość etatu, czy zajmowane stanowisko. Dodatkowo firma oferuje swoim pracownikom Pracowniczy Plan Emerytalny (PPE), udział w Programie Lojalnościowym TACK oraz dodatkowy miesiąc płatnego urlopu ojcowskiego.

Jak zapewnia firma, jej wizją jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Chodzi przede wszystkim o to, aby pracownicy czuli się bezpiecznie, mogli się rozwijać w zgodzie ze swoimi talentami i mieli realny wpływ na firmę, w której na co dzień pracują.

- Otwartość mieszkańców i władz miasta towarzyszyły inwestycji od samego początku. Szczecinianie, podobnie jak my, patrzą w przyszłość przez pryzmat troski o planetę i jej zasoby. Nasze wartości stanowią wspólne ramy dla prowadzenia naszego biznesu oraz do współdziałania ze sobą i z otoczeniem. Dzięki temu kultura IKEA pozostaje silna, żywa i namacalna - mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Regionu. - IKEA jest dla wielu ludzi. Zapraszamy do nas wszystkich mieszkańców regionu, którzy poszukują dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów wyposażenia wnętrz, przyjaznych dla otoczenia i w przystępnej cenie. Jestem przekonany, że każdy znajdzie w naszym nowopowstającym sklepie mnóstwo inspirujących rozwiązań i pięknych produktów dla swojego domu.

Produkty i rozwiązania z myślą o planecie

IKEA chce inspirować i umożliwiać klientom prowadzenie bardziej zrównoważonego i zdrowego życia. Nasze codzienne wybory dotyczące używanych produktów czy stosowanej diety mają ogromny wpływ na przyszłość naszą i kolejnych pokoleń. Dlatego w ofercie sklepu znajdą się proste i przystępne cenowo produkty, które ułatwią szczecinianom oszczędzanie wody i energii, zainspirują do zrównoważonej diety czy też pomogą we właściwej segregacji domowych odpadów.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie: Historyczny moment na placu budowy. Otwarcie coraz bliżej! [ZDJĘCIA]

IKEA w Szczecinie - kiedy otwarcie?

Wciąż nie jest znana data otwarcia sklepu w Szczecinie. Firma nie zdradza szczegółów, jednak zapewnia, że nastąpi to w drugim kwartale tego roku. Oznacza to, że od pierwszych zakupów, szczecińskich klientów dzielą zaledwie tygodnie. Na terenie sklepu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Oficjalny adres sklepu IKEA w Szczecinie to ulica Białowieska 2. Będzie tu można dojechać komunikacją miejską ze wszystkich stron miasta. Przygotowano także darmowy parking z 750 miejscami postojowymi, w tym dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami i zadaszony parking na rowery i motocykle. Na posiadaczy aut elektrycznych czeka osiem płatnych stanowisk płatnego szybkiego ładowania.

Wiadomo również, że przebudowa układu drogowego w rejonie sklepu nastąpi już po otwarciu sklepu. Zmiany dotyczą nie tylko skrzyżowania ulicy Mieszka I z ulicą Białowieską, ale także skrzyżowań z ulicami Milczańską i Wierzbową.

IKEA w Szczecinie to dwunasty sklep szwedzkiej sieci w Polsce, pierwszy w północno-zachodniej części kraju i jednocześnie ostatni taki dużym obiekt. Jak informują przedstawiciele sieci, IKEA nie planuje na razie budowy kolejnych wielkopowierzchniowych marketów, gdyż skupia się obecnie na nowych formatach sprzedaży.

Strategia "People & Planet Positive"

W 2012 roku, w ramach strategii „People & Planet Positive”, podjęto szereg działań, troszcząc się o lepsze życie ludzi i środowisko, począwszy od produkcji energii odnawialnej, przez inicjatywy na rzecz ograniczania odpadów, po wspieranie organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną najmłodszych. Inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym farmy wiatrowe w Polsce, to jeden ze strategicznych elementów realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju. Od 2016 roku sześć farm wiatrowych IKEA w Polsce generuje więcej energii, niż firma zużywa we wszystkich sklepach IKEA, centrach dystrybucyjnych, centrach handlowych i biurach w Polsce.

Marka podjęła także zobowiązanie, że do 2030 roku stanie się biznesem w pełni cyrkularnym, czyli opartym o gospodarkę o obiegu zamkniętym. Do tego czasu IKEA będzie korzystać wyłącznie z materiałów odnawialnych lub produktów pochodzących z recyklingu. Jednocześnie będzie inspirować klientów do zmian poprzez oferowanie usług w celu naprawy, odsprzedaży lub modyfikowania produktów wyposażenia domu.

Zobacz też: Kiedy IKEA w Szczecinie przyjmie pierwszych klientów? Jest prawdopodobna data otwarcia

Sonda
Kupujesz meble w IKEA?
Ogromna kolejka przed Ikeą w Katowicach. Ludzie ruszyli na zakupy
Nasi Partnerzy polecają