IKEA Dom Jutra w Szczecinie

i

Autor: mat. prasowe

"IKEA Dom Jutra" kończy działalność w Szczecinie. Co powstanie w zamian?

2021-04-01 13:24

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, IKEA Dom Jutra, czyli inicjatywa realizowana od czerwca ubiegłego roku do czasu otwarcia sklepu w Szczecinie, kończy kończy działalność w obecnym kształcie. Jeszcze tej wiosny IKEA przekaże przestrzeń miastu, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Część rozwiązań i pomysłów z tej wyjątkowej przestrzeni i pełen asortyment produktów IKEA, stworzonych z myślą o ludziach i planecie, będzie dostępny w nowo powstającym sklepie w Szczecinie, na IKEA.pl oraz w aplikacji mobilnej.

IKEA Dom Jutra - miejsce inspiracji

IKEA Dom Jutra powstał w stuletniej kamienicy przy ul. Monte Cassino 6. IKEA, podobnie jak władze i mieszkańcy Szczecina rozumie, że przyszłość musi opierać się na zrównoważonym rozwoju. Stąd pomysł, by stworzyć przestrzeń inspirującą szczecinian do domowego życia w zgodzie z naturą i z poszanowaniem jej zasobów. Miejsce miało być źródłem nowych pomysłów i doświadczeń do czasu otwarcia właściwego sklepu IKEA w Szczecinie. Staranne, przeprowadzone z troską o wnętrza prace remontowe pozwoliły na zachowanie oryginalnej stolarki i podłóg, przy jednoczesnej kompletnej metamorfozie tego miejsca.

Przestrzeń zdominowała zieleń - w Domu Jutra było ponad 600 różnych gatunków roślin, rosnących nawet pod sufitem. Były tu rośliny jadalne uprawiane w domowych farmach aeroponicznych, aquaponicznych i w mikroogrodach.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie prawie gotowa na pierwszych klientów. Kiedy otwarcie?

Mimo pandemii, która pokrzyżowała wiele planów związanych z tym miejscem, w IKEA Domu Jutra odbyło się ponad 80 spotkań, warsztatów i wykładów, prowadzonych przez szczecińskich aktywistów, twórców i animatorów. Wszystkie wydarzenia organizowano przy zachowaniu obowiązujących wymogów sanitarnych. IKEA Dom Jutra był także miejscem, w którym każdy, po dołączeniu do Klubu IKEA Family, mógł skorzystać z darmowych konsultacji kuchennych. Od czerwca 2020 r. blisko 900 osób skorzystało z pomocy pracowników IKEA, planując piękną i funkcjonalną kuchnię, przyjazną dla jej użytkowników i środowiska. Wyjątkowość IKEA Domu Jutra odnotowały również media zagraniczne.

Współpraca na rzecz przyszłości bez odpadów

Troska o stan naszej planety była również tematem przewodnim Inicjatywy na rzecz przyszłości bez odpadów, realizowanej przez IKEA wspólnie z mieszkańcami i Urzędem Miasta. W ramach projektu szczecinianie we współpracy z ekspertami i przedstawicielami miasta opracowywali rozwiązania, które uczynią Szczecin miastem bardziej czystym i zielonym. Wyzwań dla zespołów projektowych dostarczyli sami mieszkańcy, udzielając ponad 1200 odpowiedzi na ankiety badawcze i sygnalizując swoje problemy z odpadami. Uczestnicy inicjatywy pracowali w dwóch edycjach - we wrześniu 2020 r. i w marcu 2021 r. Z powodu pandemii spotkania inicjatywy odbywały się nie w IKEA Domu Jutra, jak wcześniej planowano, ale online. Do końcowego etapu, w którym stworzono prototypy i prezentacje inwestorskie, doszło 48 uczestników. Wśród wypracowanych rozwiązań są m.in. Majsterdzielnia, czyli inicjatywa „Napraw zamiast wyrzucać” i Rzeczoteka - wypożyczalnia przedmiotów, z których korzystamy okazjonalnie. Rozwiązania oraz doświadczenia organizatorów inicjatywy zostaną opublikowane w formie open source, będą więc dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy chcieliby wcielić w życie ideę społecznościowego projektowania rozwiązań dla lokalnych i globalnych wyzwań.

Produkty i rozwiązania IKEA Domu Jutra dostępne w sklepie i na IKEA.pl

W przestrzeni Domu Jutra wykorzystano meble i artykuły wyposażenia wnętrz IKEA, zaprojektowane tak, by przy ich produkcji ograniczyć do minimum zużycie nowych zasobów planety. Są tu zatem kuchnie KUNGSBAKA i BODARP, których wytrzymałe fronty powstały z folii z przetworzonych butelek PET, a uchwyty z resztek produkcyjnych czy pojemniki na odpady HÅLLBAR i doniczki NYPON w części wykonane z tworzywa pochodzącego z recyclingu. W wielu miejscach użyto nowych, szybko odnawialnych surowców. Nad stołem w jadalni zawisły lampy TORARED - wyplecione ręcznie z trawy morskiej przez wykwalifikowanych rzemieślników. Akcesoria widoczne w kuchni i jadalni, takie jak kosze FLÅDIS i KNIPSA czy osłonki doniczek, również wyprodukowano z naturalnych materiałów - trawy morskiej i turzycy.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie na ostatniej prostej. Prezeska firmy zdradziła kilka WAŻNYCH szczegółów!

Bambus - surowiec wyjątkowo szybko odnawialny, bo rosnący z prędkością 4 cm na godzinę, użyty został do produkcji akcesoriów kuchennych VARIERA czy regałów RÅGRUND. Innym materiałem, jaki często można było spotkać w tej przestrzeni jest rattan, z którego wyplecione są fotel BUSKBO czy bujane krzesło GRÖNADAL. Te produkty to rezultat połączenia starej tradycji i nowoczesnego designu. Rattan to występujące naturalnie pnącze z rodziny drzew palmowych. Rośnie szybko, owijając się wokół drzew i nie wymaga podlewania. Rattan najpierw jest gotowany i suszony na słońcu, następnie formowany w różne kształty przez wykwalifikowanych tkaczy.

Surowce odnawialne, w przeciwieństwie do surowców kopalnych i wyczerpywalnych, pochodzą ze źródeł, które można odtwarzać w takim samym tempie, w jakim są zużywane.

- Oczywiście wyposażenie IKEA Domu Jutra to tylko część naszego asortymentu zaprojektowanego z myślą o zasobach naturalnych planety - mówi Karol Tomczyk, Dyrektor Regionu. - Oferujemy m.in. produkty pozwalające oszczędzać wodę, np. perlatory do baterii kuchennych i łazienkowych czy oświetlenie LED, które zużywa mniej energii i świeci nawet do 20 lat. Ponadto, meble i akcesoria z surowców szybko odnawialnych, takich jak bambus czy trawa morska, tkaniny ze zrównoważonych upraw bawełny, a także fronty kuchenne i zasłony z przetworzonych butelek PET. Produkty te i wiele więcej można już dziś kupić online, a będzie można je obejrzeć w nowo powstającym sklepie – zapewnia.

Zobacz też: Otwarcie sklepu IKEA w Szczecinie. Radna: "Oczami wyobraźni widzę korki aż do Podjuch"

Przyszłość IKEA Domu Jutra

W trosce o wspólne bezpieczeństwo, 27 marca zawieszono wszystkie odwiedziny w IKEA Domu Jutra, w tym także konsultacje kuchenne. Wkrótce jednak przestrzeń przy ul. Monte Cassino 6 znów otworzy swoje drzwi dla mieszkańców.

- Otwarcie Domu Skandynawskiego zbliża się wielkimi krokami. Szczecin to odpowiednie miejsce na tego typu inicjatywę – zapowiada prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Od lat, dzięki Dniom Skandynawskim, mamy kontakt z firmami i przedsiębiorcami, którzy u nas prowadzą swoją działalność, często tu żyją i mieszkają. Współpracę realizują uczelnie wyższe, instytucje kultury i sztuki. Mamy ambicję, by Skandynawowie w Szczecinie czuli się jak w domu. Stawiamy na ekologiczne, przyjazne i zrównoważone miasto. To dla nich będzie przeznaczony także Dom Skandynawski – miejsce spotkań, konsultacji czy warsztatów.

Pomoc tu i teraz

Strategia „People & Planet Positive”, którą IKEA realizuje od 2012 r., obejmuje nie tylko zobowiązania dotyczące środowiska i planety, ale też zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności. Jednym z takich działań jest akcja #PomagamyRazem, w ramach której latem ubiegłego roku IKEA wyposażyła 11 mieszkań w Szczecinie, umożliwiając wygodne warunki wypoczynku i kwarantanny personelowi pracującemu z grupą osób szczególnego ryzyka. Korzystali z nich pracownicy domów opieki społecznej oraz personel wspierający placówki szpitalne i inne placówki opiekuńcze na terenie Gminy Miasto Szczecin. W mieszkaniach mogło przebywać ponad 30 osób, umożliwiając im ochronę przed zakażeniem ich rodzin i bliskich.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie: Otwarcie coraz bliżej. Firma stawia na ekologię [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dzięki pomocy i zaangażowaniu pracowników IKEA ze sklepów w Poznaniu i w Szczecinie pomoc trafiła również do zachodniopomorskiego szpitala „Zdroje” w Szczecinie. 1500 produktów IKEA - mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, zabawek, kredek, książek, artykułów do rysowania, mat gimnastycznych, gier i puzzli - trafiło do najmłodszych pacjentów, inspirując do kreatywnego spędzania czasu i czyniąc wnętrze szpitala bardziej przyjaznym i domowym. Przekazane elementy wyposażenia wnętrz - zabawki, sprzęt multimedialny i AGD - pomogą placówce w codziennej pracy i przeprowadzaniu jeszcze efektywniejszych terapii zajęciowych.

Ogromna kolejka przed Ikeą w Katowicach. Ludzie ruszyli na zakupy
Nasi Partnerzy polecają