Czym jest "Dom Jutra"?
Już w najbliższy czwartek, 18 czerwca, przy placu Odrodzenia zostanie otwarty "Dom Jutra" - miejsce otwarte dla wszystkich mieszkańców, które ma inspirować, edukować i sprzyjać współpracy. To zupełnie nowy projekt szwedzkiej firmy i pierwsze takie miejsce w Polsce. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, która ma sprzyjać dialogowi pomiędzy mieszkańcami, lokalnymi aktywistami i przedsiębiorcami, którzy w przyjemnej atmosferze mogliby rozmawiać na różne tematy, związane z ekologią i dbaniem o środowisko. "Dom Jutra" to także miejsce do organizacji różnego rodzaju warsztatów dotyczących szeroko pojętej ekologii.
- Wszystko zaczyna się w domu. To wokół niego koncentruje się większość naszego życia - w domu jemy, odpoczywamy, bawimy się i uczymy. To tu kształtują się nasze przyzwyczajenia i nawyki. I można mieć wrażenie, że to, co robimy w domu kończy się na nim i zostaje za zamkniętymi drzwiami. Lecz to nieprawda. – mówi Karol Tomczyk, Market Manager w IKEA Retail Polska. – To, co robimy w domu ma potężne przełożenie na otaczający nas świat! Już w połowie roku wszyscy zaczynamy żyć na kredyt naszej planety. Dlaczego? Bo zużywamy wtedy zasoby naturalne przypadające na cały rok -każdego roku Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Możemy to zmienić, zaczynając od zmian we własnym domu.
"Dom Jutra" znajduje się w lokalu o powierzchni 240 metrów kwadratowych, na parterze kamienicy przy placu Odrodzenia. W tej wyjątkowej przestrzeni, mieszkańcy Szczecina będą mogli m.in. dowiedzieć się jak w prosty sposób sprawić, by ich dom i codzienne życie były bardziej przyjazne środowisku, a także zaangażować się w działania na rzecz zrównoważonej przyszłości miasta, które promuje się pod marką "Floating Garden".
Lokal został podzielony na kilka przestrzeni, z których każde pełni inne zadanie i funkcję. Już od progu mieszkańców wita Otwarta Kuchnia i Jadalnia, w których będą odbywały się cykle warsztatów z gotowania wegetariańskiego. W kolejnej przestrzeni, nazwanej Domową Farmą będzie można odkryć tajniki, zrównoważonych upraw, a potem zastosować je we własnym domu. Rośliny – warzywa i zioła, grzyby, oczyszczająca powietrze spirulina, wyjątkowo odżywcze mikroliście - to tylko część upraw i farm, których wzrost i rozwój będzie można obserwować każdego dnia. Wszystko jadalne i zdrowe, zasilane kompostowanymi odpadami i fusami po kawie z kuchni, by dawać przykład tego, jak każdy z nas może sprawić, aby w naszych domach nic się nie marnowało.
Rośliny uprawiane nietradycyjnymi metodami: aeroponiczną i aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo małym zużyciu wody i z wykorzystaniem symbiozy roślin z ozdobnymi rybkami. Każdą z farm i upraw w prosty sposób, przy pomocy dostępnych instrukcji, będzie można założyć we własnym domu.
Po ciężkim dniu każdy gość "Domu Jutra" będzie mógł odpocząć i poprawić sobie nastrój w świetle domowego słońca, czyli instalacji świetlnej, imitującej światło słoneczne. Będzie można również sprawdzić na własnej skórze, za sprawą drugiej instalacji wykonanej z aż 100 żarówek, jak kolory światła wpływają na ciało i otoczenie.
W Strefie Tworzenia, pod okiem stolarzy i projektantów będzie można dać drugie życie meblom, a w Planerowni, wspólnie z pracownikami IKEA zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię, którą jednocześnie od razu będzie można zamówić. Usługa będzie dostępna bezpłatnie od lipca.
Odwiedzający "Dom Jutra" będą mogli wziąć udział w szeregu dyskusji i prelekcji oraz w pokazach filmów, które będą odbywały się w wydzielonej i specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni, zwanej Forum. Ich tematyka będzie dotykała w sposób szczególny zagadnień ekologicznych. Do współtworzenia warsztatów zaproszeni zostali lokalni aktywiści oraz animatorzy kultury.
Wraz z otwarciem "Domu Jutra", uruchomiona zostanie ważna dla wszystkich inicjatywa społeczna, której celem będzie zespołowe wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów w Szczecinie. Uczestnicy oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskają doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie w duchu open-source.
Przygotowania do jego otwarcia trwały od kilku miesięcy. Bardzo staranne i ostrożne prace remontowe pozwoliły na zachowanie oryginalnej stolarki i podłóg, co pozwoliło na przedłużenie ich życia i jest zgodne z zasadami „less waste”. IKEA będzie go prowadzić do momentu otwarcia swojego sklepu, następnie zamierza przekazać go miastu, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Będzie to miejsce spotkań, wymiany opinii, w którym pojawiać się będzie zarówno kultura, jak i biznes.
"Dom Jutra" będzie otwarty od poniedziałku do soboty, w godzinach 10:00-20:00. Warsztaty oraz wydarzenia, które będą się w nim odbywać, będą bezpłatne. Więcej informacji na temat "Domu Jutra" i działającej w nim inicjatywy na rzecz ograniczenia ilości odpadów można znaleźć na stronie www.IKEA.pl/Szczecin.
IKEA w Szczecinie - kiedy otwarcie?
Chociaż prace budowlane u zbiegu ulic Mieszka I i Białowieskiej toczą się w zawrotnym tempie, na otwarcie sklepu IKEA przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Według zapowiedzi przedstawicieli firmy, pierwsi klienci będą mogli zrobić w nim zakupy w pierwszej połowie 2021 roku. Podobnie jak w pozostałych sklepach tej sieci, poza zakupami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, będzie można skorzystać z oferty restauracji, a także zjeść słynnego hot-doga za 2 złote (do niedawna kosztował tylko złotówkę).
IKEA w Szczecinie to dwunasty sklep szwedzkiej sieci w Polsce, pierwszy w północno-zachodniej części kraju i jednocześnie ostatni taki dużym obiekt. Jak informują przedstawiciele sieci, IKEA nie planuje na razie budowy kolejnych wielkopowierzchniowych marketów, gdyż skupia się obecnie na nowych formatach sprzedaży.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ