Spis treści
- Kto może oddać osocze do leczenia COVID-19?
- Jak pobierane jest osocze?
- Gdzie oddać osocze w Szczecinie?
- Jakie przywileje mają dawcy osocza?
W Zachodniopomorskiem wyzdrowiało już ponad 8 tysięcy osób. Niestety osób aktywnie chorych jest ponad dwukrotnie więcej. To właśnie dla nich potrzebne jest osocze ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Kto może oddać osocze do leczenia COVID-19?
Osocze może zostać pobrane od osób, które są po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji. Te osoby muszą być:
- w pełni zdrowe
- w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza!)
- mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób
- spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza
Jak pobierane jest osocze?
Zabieg pobierania osocza różni się od pobrania krwi pełnej. Trwa od 30 do 40 minut i pobierane jest metodą plazmaferezy. Najpierw od dawcy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które następnie przetaczane zostają z powrotem do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest około 650 ml osocza.
Gdzie oddać osocze w Szczecinie?
W Szczecinie osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy al. Wojska Polskiego 70-72
Potencjalni dawcy proszeni są o kontakt telefoniczny z RCKiK w Szczecinie pod numerami: 726 530 560 lub 91 424 36 45.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
RCKiK w Szczecinie czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:15 - 13:15, a także w wyznaczone piątki w miesiącu od 7:15 do 16:00 i wyznaczone soboty w miesiącu od 7:15 do 12:00.
Polecany artykuł:
Jakie przywileje mają dawcy osocza?
Dawcom osocza przysługują takie same przywileje jak honorowym dawcom krwi. Otrzymują oni posiłek regeneracyjny, w tym kilka tabliczek czekolady. Dawcy przysługuje również dzień wolny od pracy.