Szczecin: Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?

2020-10-16 11:57 Grzegorz Kluczyński
Szpital na Pomorzanach w Szczecinie
Autor: Google Earth Szpital na Pomorzanach w Szczecinie

Każdego dnia w całej Polsce, tysiące pacjentów kierowanych jest na test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Pomimo, iż jest ich coraz więcej, do badań ustawiają się długie kolejki. Jak wygląda sytuacja w Zachodniopomorskiem i w Szczecinie?

Spis treści

  1. Kto może zrobić bezpłatny test na koronawirusa?
  2. Testy na koronawirusa w Zachodniopomorskiem - gdzie wykonać?
  3. Testy na koronawirusa w Szczecinie - gdzie wykonać?

Kto może zrobić bezpłatny test na koronawirusa?

Na test kierowani są pacjenci z podejrzeniem zakażenia, którzy mają objawy świadczące o potencjalnym zakażeniu. W tym przypadku skierowanie na badanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Test na obecność koronawirusa przechodzą również osoby, które wyjeżdżają do sanatorium. W obu przypadkach badania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Test na koronawirusa można również wykonać bez skierowania. W tym przypadku usługa jest odpłatna.

Testy na koronawirusa w Zachodniopomorskiem - gdzie wykonać?

Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa obecnie 20 punktów, w których pobierany jest wymaz do testów w kierunku koronawirusa. Po dwa punkty znajdują się w Szczecinie i Koszalinie. Kolejne miejsca, gdzie można się przebadać, znajdują się w Barlinku, Białogardzie, Choszcznie, Drawsku Pomorskim, Gryficach, Geniowie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, w Nowogardzie Połczynie – Zdroju, Pyrzycach, Sławnie, Stargardzie, Szczecinku, Świnoujściu i Wałczu.

Testy na koronawirusa w Szczecinie - gdzie wykonać?

W Szczecinie działają obecnie dwa punkty, w których można wykonać testy. Znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego przy ul. Unii Lubelskiej (codziennie w godz. 12:00-14:00)
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie (od poniedziałku do piątku w godz. 15:00-21:00, w soboty i niedziele od godz. 9:00 do 13:15)

Kolejki do punktów pobrań są coraz dłuższe z każdym kolejnym dniem. W związku z tym placówki zmieniają godziny przyjęć, by dostosować się do bieżących potrzeb. Tak było m.in. w szpitalu na Pomorzanach, gdzie wydłużono godziny otwarcia po wieczora.

W związku z dużym zainteresowaniem, w Szczecinie planowane jest także uruchomienie kolejnego punktu do pobierania materiału do testu na obecność na koronawirusa. Miałby on powstać w prawobrzeżnej części miasta.

Aktualną mapę punktów pobrań można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Dramatyczny apel pacjentów szpitala MSWiA w Poznaniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.