Legitymacja zasłużonego krwiodawcy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Legitymacja zasłużonego krwiodawcy

Oddajesz krew? Pamiętaj o swoich przywilejach!

2018-06-14 11:53

Szczecińscy honorowi dawcy krwi mogą liczyć na wiele zniżek i przywilejów. Najbardziej znanym są darmowe przejazdy komunikacją miejską. To jednak nie jedyna korzyść wynikająca z oddawania tego bezcennego daru. Warto o tym pamiętać.

Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi można zostać już po oddaniu pięciu (w przypadku kobiet) lub sześciu (w przypadku mężczyzn) litrów krwi lub jej składników. Dawca otrzymuje legitymację. Warto ją przy sobie mieć, zwłaszcza podczas wizyty w aptece, gdzie można dostać zniżkę na leki. Bez niej farmaceuci nie mogą udzielić nam stosownego rabatu.

- Nie weryfikujemy tej legitymacji pod względem, ile dana osoba oddała litrów krwi - mówi Hanna Borowiak z Izby Aptekarskiej w Szczecinie. - Dla nas jest ważny tylko dokument. Tego wymagają przepisy, to jest wymóg ustawowy, że przy realizacji takiej recepty w aptece trzeba zweryfikować dokument i jego numer.

Przeczytaj również: Szczecin: Oddajesz krew? Tutaj możesz liczyć na atrakcyjne zniżki! [LISTA FIRM, ADRESY]

Legitymacja zasłużonego krwiodawcy daje również szansę szybszej wizyty u specjalisty, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy często trzeba czekać na nią nawet kilka miesięcy.

Żeby korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską w Szczecinie, należy w ciągu 10 lat oddać minimum 15 litrów krwi. Krwiodawca otrzymuje wtedy specjalną legitymację, na podstawie której może podróżować tramwajami i autobusami bez potrzeby kupowania biletu.

Każdy, kto chciałby honorowo oddać krew, powinien udać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, które znajduje się przy al. Wojska Polskiego 80/82. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku, a także w wybrane soboty. Więcej informacji na stronie www.krwiodawstwo.szczecin.pl.

Przeczytaj również: Ratował życie innych, teraz sam potrzebuje pomocy! Oddaj krew dla strażaka ze Stargardu!

Zobacz #TOWIDEO: