Szczecin: Postrach Niebuszewa znów ZACHWYCA! Zabytkowa willa odzyskała dawny blask

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

"Postrach Niebuszewa" znów ZACHWYCA! Niesamowita METAMORFOZA szczecińskiego zabytku [ZDJECIA]

2020-11-18 13:02

Jeszcze kilka lat temu istniały obawy, że zniknie z pejzażu Niebuszewa. Zabytkową willę przy ulicy Słowackiego starsi szczecinianie pamiętają z czasów, gdy znajdowała się tutaj przychodnia, młodsze pokolenie kojarzy ją jedynie jako zdewastowaną ruinę. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych budynków w tej części miasta.

Willa z luksusami. Tu było... centralne ogrzewanie!

Eklektyczny budynek powstał w 1880 roku jako rezydencja mieszkalna należąca do mistrza budowlanego Emila Otto. W 1905 roku zmieniła właściciela – stał się nim szczeciński browarnik Willy Nelle, dzięki któremu została przebudowana i zyskała bogate zdobienia. W okresie międzywojennym przeszła w ręce mistrza dekarskiego Paula Gläsera. Jeszcze przed wojną założono w niej instalację gazową i centralne ogrzewanie, więc jak na ówczesne standardy, był to obiekt bardzo nowoczesny.

Rzemieślnicy, lekarze i pacjenci z całej Polski

Willa przetrwała II wojnę światową bez żadnego uszczerbku. Krótko po jej zakończeniu mieściła się tutaj komenda milicji, następnie, aż do 1959 roku mieszkali w nim przesiedleńcy. Później budynek zaczął pełnić funkcję, którą wielu z nas doskonale pamięta – mieściła się tutaj przychodnia pediatryczna, a od 1976 roku również poradnia leczenia zeza, do której przyjeżdżali pacjenci z różnych stron Polski, a czas oczekiwania w kolejce wynosił nawet ponad pół roku. Przychodnia funkcjonowała w tym miejscu do 1995 roku.

"Postrach Niebuszewa"

Następnie budynek trafił w prywatne ręce, jednak nie miał szczęścia do inwestorów. Przez ponad 20 lat zmieniali się właściciele, a w zabytkowej willi nie działo się nic, poza tym, że popadał w coraz większą ruinę. Straszyły w nim nie tylko powybijane i zamurowane okna, ale także zapuszczony ogród, rozpadający się murek i walające się śmieci. Willa była regularnie odwiedzana przez wandali i bezdomnych. Gdy w 2018 roku zawalił się dach zdewastowanej willi, wydawało się, że nie ma już dla niego ratunku.

Wielkie "odrodzenie"

Na szczęście los uśmiechnął się do zabytkowego budynku. W 2019 roku rozpoczął się kapitalny remont budynku. Po ponad roku możemy podziwiać efekt prac, który robi ogromne wrażenie. Odtworzono nie tylko efektowną elewację, ale także stolarkę okienną, stropy i więźbę dachową oraz wnętrza zabytkowej willi. Modernizacja została dokonana z dbałością o najmniejsze szczegóły. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych budynków na Niebuszewie.

Przyszłość...?

Na razie nie wiadomo, co będzie mieścić się w zabytkowej willi przy ulicy Słowackiego. Najprawdopodobniej budynek będzie pełnił funkcję biurową lub usługową.

Willa przy ul. Słowackiego 3 wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem 1340 (decyzja DZ-4200/10/O/97 z dnia 30 czerwca 1997, nazwa na liście: willa z ogrodem).

Wyjątkowa iluminacja Filharmonii w Szczecinie na Święto Muzyki
Nasi Partnerzy polecają