Szczecin: NIEMIECKIE napisy i ślady WOJNY. Zrujnowane kamienice czekają na nowe życie [ZDJĘCIA]

2020-11-17 11:56

Nowego właściciela czeka nie lada wyzwanie. Wskutek wieloletnich zaniedbań, dwie kamienice przy ulicy Niemierzyńskiej zostały doprowadzone do stanu skrajnej ruiny. Teraz mają zostać wyremontowane. Co się w nich znajdzie?

Los zabytkowych kamienic przy ulicy Niemierzyńskiej 3 i 4 przez wiele lat był bardzo niepewny. Początkowo, podobnie jak kilka innych kamienic w okolicy, miały zostać wyburzone - stąd brak jakichkolwiek inwestycji mających na celu ich ratowanie. Później jednak miasto zdecydowało o ich pozostawieniu i wystawieniu na sprzedaż.

Do przetargu zgłosiło się pięciu chętnych. Ostatecznie kamienice zostały sprzedane za 1,2 mln zł.

Nowy nabywca jest zobowiązany do przeprowadzenia kapitalnego remontu obu kamienic w uzgodnieniu z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. A jest co remontować. Budynki są w opłakanym stanie. Do wymiany jest dosłownie wszystko. O tym, że kamienice nie były remontowane od dziesięcioleci, mogą świadczyć m.in. wciąż widoczne przedwojenne niemieckie szyldy, a także ślady po działaniach wojennych na murach.

Co może powstać w kamienicach przy ul. Niemierzyńskiej? Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu wielofunkcyjną zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo-usługową lub usługową. Oznacza to, że po remoncie będą one mogły nadal pełnić funkcję mieszkalną, ale także mogą znaleźć się w nich biura lub lokale usługowe. Wachlarz działalności jest w tym przypadku dość szeroki.

Filmował koleżanki z pracy w toalecie