Kiedyś była tu przychodnia znana na całą Polskę, dziś jest to obraz nędzy i rozpaczy. Zabytkowa willa wciąż straszy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2017-09-29 12:23

Piękny "postrach Niebuszewa" - tak można w dwóch słowach opisać zabytkową willę przy ulicy Słowackiego, która od ponad dwóch dekad popada w coraz większą ruinę. XIX-wieczny budynek zachwyca eksploratorów opuszczonych miejsc, ale też jest ulubionym miejscem wandali, którzy plądrują jego wnętrza, zabierając stamtąd nieliczne elementy pozostałości wyposażenia.

Eklektyczny budynek powstał w 1880 roku jako rezydencja mieszkalna należąca do mistrza budowlanego Emila Otto. W 1905 roku zmieniła właściciela – stał się nim szczeciński browarnik Willy Nelle, dzięki któremu została przebudowana i zyskała bogate zdobienia. W okresie międzywojennym przeszła w ręce mistrza dekarskiego Paula Gläsera. Jeszcze przed wojną założono w niej instalację gazową i centralne ogrzewanie, więc jak na ówczesne standardy, był to obiekt bardzo nowoczesny.

Willa przetrwała II wojnę światową bez żadnego uszczerbku. Krótko po jej zakończeniu mieściła się tutaj komenda milicji, następnie, aż do 1959 roku mieszkali w nim przesiedleńcy. Później budynek zaczął pełnić funkcję, którą wielu z nas doskonale pamięta – mieściła się tutaj przychodnia pediatryczna, a od 1976 roku również poradnia leczenia zeza, do której przyjeżdżali pacjenci z różnych stron Polski, a czas oczekiwania w kolejce wynosił nawet ponad pół roku. Przychodnia funkcjonowała w tym miejscu do 1995 roku.

Przeczytaj również: Szczecin dawniej i dziś: Zobacz jak zmienił się Turzyn przez ostatnie lata. Te różnice was zaskoczą! [GALERIA]

Następnie budynek trafił w prywatne ręce, jednak nie miał szczęścia do inwestorów. Przez ponad 20 lat zmieniali się właściciele, a w zabytkowej willi nie działo się nic, poza tym, że popadał w coraz większą ruinę. Straszą w nim nie tylko powybijane i zamurowane okna, ale także zapuszczony ogród, rozpadający się murek i walające się śmieci. Willa jest regularnie odwiedzana przez wandali i bezdomnych, jest to również ulubione miejsce osób zajmujących się eksploracją opuszczonych miejsc, którzy uwieczniają ich stan na filmach publikowanych w Internecie.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zanim willa się zupełnie rozsypie, znajdzie się nowy właściciel, który wykorzysta jej potencjał i uratuje ją od zupełnej zagłady.

Willa przy ul. Słowackiego 3 wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem 1340 (decyzja DZ-4200/10/O/97 z dnia 30 czerwca 1997, nazwa na liście: willa z ogrodem).

Przeczytaj również: Ponad 70 lat temu była tu wielka fabryka benzyny syntetycznej. Jej pozostałości robią wrażenie! [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]