Co z poszkodowanymi?

Dramat na placu Rodła w Szczecinie. Wojewoda odwiedził poszkodowanych w szpitalach. Przekazał też optymistyczne wieści

2024-03-04 8:51

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski odwiedził w szpitalach poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w piątek, 1 marca po południu w centrum Szczecina. Przypomnijmy, na placu Rodła 33-latek wjechał fordem w tłum pieszych, a następnie doprowadził do karambolu na al. Wyzwolenia. Łącznie poszkodowanych zostało 20 osób. Wojewoda przekazał optymistyczne wieści o stanie zdrowia pacjentów.

Przypomnijmy, do dramatycznych zdarzeń doszło na placu Rodła, czyli jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Szczecinie. To było piątkowe popołudnie, krótko po godz. 15:00, czyli pora komunikacyjnego szczytu, gdy wielu mieszkańców wracało z pracy. Osobowy ford wjechał w grupę ludzi stojących przed przejściem dla pieszych. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, by kilkaset metrów dalej doprowadzić do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia. Jadąc pod prąd, na alei Wyzwolenia, na wysokości ul. Lubomirskiego zderzyć się z kilkoma samochodami.

Łącznie rannych zostało 20 osób. Dwie są w stanie krytycznym. Są to kobiety w wieku 22 i 58 lat. Wśród poszkodowanych były również dzieci.

W weekend wojewoda zachodniopomorski odwiedził poszkodowanych przebywających pod opieką lekarzy. Przekazał również optymistyczne wieści.

"Wczoraj odwiedziłem szpitale, do których trafili najciężej ranni w piątkowej tragedii w Szczecinie. Dziś sprawdzałem stan poszkodowanych w 109 Szpitalu Wojskowym i w USK 2 na Pomorzanach. Z kilkoma udało mi się nawet porozmawiać. Cieszę się, że wracają do sił. Oby tak było również z pozostałymi osobami" - napisał w niedzielę na Facebooku Adam Rudawski.

Sprawca został zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. W sobotę, 2 marca usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca wypadku i spowodowanie obrażeń u wielu osób. Mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące. W związku z tym, że od czterech lat miał leczyć się psychiatrycznie, wszystko wskazuje, że powołani zostaną biegli psychiatrzy, którzy wydadzą opinię o jego poczytalności. Grozi mu nawet dożywocie.

Znasz zasady pierwszej pomocy?

Pytanie 1 z 10
Obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku dotyczy:
Wypadek w Szczecinie. 33-latek wjechał w tłum ludzi