Samochody w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Czy szczecińscy kierowcy jeżdżą "szrotami"? Jak wypadamy na tle reszty kraju? [RANKING]

2020-11-22 11:11

180 tysięcy kilometrów przejechał do tej pory przeciętny samochód w Szczecinie. To najlepszy wynik w całym województwie zachodniopomorskim. Dużo gorzej wypadły inne zachodniopomorskie miasta: Koszalin i Stargard, które znalazły się na odległych miejscach listy. Od aut ze stolicy Polski, która jest liderem zestawienia, Szczecińskie samochody dzieli różnica przebiegu na poziomie 22 tysięcy kilometrów.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Szczecin zajął na niej 24. miejsce. Pozostałe wyniki prezentują się następująco:

Tabela przebiegu samochodów w poszczególnych miastach

i

Autor: rankomat.pl Tabela przebiegu samochodów w poszczególnych miastach

Szczecin wysoko w zestawieniu

Kierowcy ze Szczecina deklarują średni przebieg swoich pojazdów na poziomie 180 tys. km. W rezultacie to miasto znalazło się na 24. miejscu zestawienia. Jest to najlepszy wynik w województwie zachodniopomorskim. Za Szczecinem uplasowały się Koszalin (57. miejsce) i Stargard (75. miejsce).

Dla porównania, miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Szczecin w liczbach

i

Autor: rankomat.pl

Zachodniopomorskie w drugiej części tabeli

Województwo zachodniopomorskie znalazło się na 12. miejscu zestawienia. Pojazdy z tego województwa od wyjazdu z fabryki przejechały średnio 200 tys. km, czyli tyle samo co pojazdy z województw opolskiego i świętokrzyskiego. Niższy średni przebieg mają pojazdy z województw podlaskiego (199 tys. km) i kujawsko-pomorskiego (198 tys. km).

Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W Mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km, a w śląskim i wielkopolskim o 6 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

Przebieg w województwach

i

Autor: rankomat.pl

Ile kosztuje OC w Szczecinie?

Mimo wysokiej pozycji w zestawieniu, szczecinianie w III kwartale bieżącego roku za OC płacili średnio 798 zł. To o 120 zł więcej od średniej krajowej i o 93 zł więcej od średniej wojewódzkiej. Mniej za OC płacili mieszkańcy Koszalina i Stargardu – odpowiednio 707 zł i 689 zł.

– Kalkulując cenę ubezpieczenia OC, towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników, m.in. liczbę pojazdów, sieć dróg oraz statystyki wypadkowe - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl. - Wysokie ceny ubezpieczeń OC w Warszawie nie powinny specjalnie dziwić. Drogi w tym mieście wojewódzkim codziennie są przemierzane przez tysiące samochodów, a to z kolei oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku .

Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna tutaj.

Ceny OC

i

Autor: rankomat.pl

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

Hazard w Pyrzycach. Nielegalny salon gier zlikwidowany