Bycie księdzem się opłaca, zwłaszcza w Niemczech. Za roczną pensję pastora kupisz mieszkanie w Polsce!

i

Autor: Cottonbro Studio, Muffin Land / CC0 / pexels.com Bycie księdzem się opłaca, zwłaszcza w Niemczech. Za roczną pensję pastora kupisz mieszkanie w Polsce!

Zarobki są całkiem niezłe!

Bycie księdzem się opłaca, zwłaszcza w Niemczech. Za roczną pensję pastora kupisz mieszkanie w Polsce!

2024-08-24 4:30

Podobno duchownym nie zostaje się dla pieniędzy - tak przynajmniej brzmi "oficjalna" wersja. Luksusowe samochody, okazałe rezydencje czy życie na wysokim poziomie zdaje się temu przeczyć. W rzeczywistości powołanie może stać się niezłym źródłem dochodu. W Polsce wielu księży uznawanych jest za ludzi majętnych. Podobnie jest również u naszego zachodniego sąsiada. Jak donoszą niemieckie media, pensja pastora należy do jednej z najwyższych. I co ciekawe - brakuje chętnych do podjęcia się tego zadania.

W Niemczech brakuje duchownych

Niemcy, podobnie jak każdy kraj, borykają się z brakiem chętnych osób do pracy w poszczególnych zawodach. Nawet jeśli stopa bezrobocia pozostaje na wysokim poziomie, są profesje, w których brakuje pracowników, a oferty pracy pozostają bez odpowiedzi. Niemiecki portal kununu.de specjalizujący się w rynku pracy, przedstawił wyniki analizy dotyczącej najmniej popularnych zawodów. Jak się okazało, jednym z nich jest zawód pastora.

Nawet wysokie zarobki nie są odpowiednią zachętą, by liczba duchownych wzrosła. A zarobić można całkiem sporo.

Ile może zarobić pastor?

W Niemczech życie religijne wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Nie tylko ze względu na inny odłam wiary chrześcijańskiej, ale też samo podejście do spraw duchowych. Jednak podobnie jak w naszym kraju, brakuje tam duchownych. Problem dotyczy zarówno kościołów katolickich jak i protestanckich, których w Niemczech jest zdecydowanie więcej.

Niedobór duchownych może dawać kandydatom do tego zawodu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji zawodowej. Kolejnym argumentem zachęcającym do podjęcia się tego zadania są z pewnością pieniądze. Zarobki duchownych w Niemczech nie należą bowiem do niskich. Według doniesień serwisu Kununu, pastor może zarabiać od 36 nawet do 85,4 tys. euro rocznie, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 400 tysięcy złotych. Za takie pieniądze można już kupić niewielkie mieszkanie w Polsce. Propozycja wydaje się więc kusząca.

Dobrze płatny zawód wymaga poświęceń

Na przeszkodzie do pozostania duchownym z pewnością staje czas przygotowania do pełnienia posługi. W Niemczech od przyszłego pastora wymagane jest osiem lat nauki na studiach. Konieczna w tym przypadku jest nie tylko cierpliwość, ale też motywacja,  co z pewnością może zniechęcić wiele osób do wybrania tej drogi zawodowej.

QUIZ: Szczecin czy Berlin?

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu jest Szczecin czy Berlin?
Quiz: Szczecin czy Berlin?
Ahlbeck na wyspie Uznam. "Cesarski" kurort nad Bałtykiem