Rocznica śmierci

Aleksander Doba odszedł cztery lata temu. Te miejsca przypominają o legendarnym podróżniku

2025-02-22 4:00

Mijają cztery lata od śmierci Aleksandra Doby, legendarnego podróżnika, który zasłynął m.in. swoimi samotnymi podróżami przez Atlantyk. Nieodżałowany "Olo" stał się inspiracją dla wielu osób kochających podróże. Podróżnik był związany z Pomorzem Zachodnim, gdzie spędził większą część swojego życia. To właśnie tutaj można znaleźć wiele miejsc, które o nim przypominają.

Szczecin SE Google News
Autor:

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu i tam spędził dzieciństwo. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszkał w Policach pod Szczecinem, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych. Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie.

Słynny "Olo" zasłynął m.in. dzięki swoim samotnym podróżom kajakowym. Pokonał m.in. Odrę, Wisłę i Bałtyk, ale przede wszystkim jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Dokonał tego wyczynu trzykrotnie. W 2015 roku Aleksander Doba został okrzyknięty "Podróżnikiem Roku" amerykańskiego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aleksander Doba był również znaną postacią medialną. W 2019 roku wziął udział w popularnym reality show TVN "Agent Gwiazdy". Zagrał również w serialu "Lombard. Życie pod zastaw". W 2017 roku powstał o nim film dokumentalny "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie".

22 lutego 2021 roku z Afryki dotarła smutna wiadomość. Aleksander doba zmarł tuż po spełnieniu swojego wielkiego marzenia, czyli zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra Doby nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Aleksander Doba został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach. Grób podróżnika zdobią atrybuty związane z jego pasją, czyli wiosła. Na jednym z nich wyryte jest motto "Nie bójmy się marzyć", które towarzyszyło podróżnikowi. Na grobie wciąż składane są kwiaty i palą się znicze.

W wyjątkowy sposób pamięć o Aleksandrze Dobie uczciła Trzebież, czyli malownicza wieś znajdująca się nad Zalewem Szczecińskim. Imię podróżnika nosi promenada spacerowa, która ciągnie się wzdłuż brzegu. a tuż obok plaży znajduje się pomnik Aleksandra Doby w formie ławeczki. Dzięki temu każdy może usiąść obok legendarnego kajakarza i podziwiać Zalew Szczeciński, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rzeźba została odsłonięta w 2023 roku, w 77. rocznicę urodzin kajakarza.

Cenną pamiątką po podróżniku jest bez wątpienia jego kajak. "Olo" ma 7 metrów długości, 1 metr szerokości i waży 750 kg. Został zbudowany z włókna węglowego w prywatnej stoczni w Szczecinie. Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął na nim Atlantyk, zapisując się na kartach historii. Kajak stał się elementem ekspozycji otwartego w 2023 roku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Quiz. Co jest "naj" nad Bałtykiem?
Pytanie 1 z 10
Najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się...
W Trzebieży stanął pomnik Aleksandra Doby