Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin

Pogrzeb Aleksandra Doby: Zrobili mu nietypowy szpaler przed kościołem [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-03-10 15:51

Pogrzeb Aleksandra Doby był "ostatnią podróżą" w jego życiu. Pokonał tysiące kilometrów, latał na szybowcach, skakał ze spadochronem, jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, a u kresu swojego życia zdobył najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Aleksander Doba, znany podróżnik, doceniony m.in. przez magazyn "National Geographic", zmarł 22 lutego 2021 roku. W środę, 10 marca 2021 słynny "Olek" odbył swoją "ostatnią podróż". Pogrzeb Aleksandra Doby odbył się na cmentarzu w Policach - mieście, w którym mieszkał od kilkudziesięciu lat.

Pogrzeb Aleksandra Doby

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 w Swarzędzu. To polski podróżnik i kajakarz. Swoje dzieciństwo spędził w Swarzędzu. Ukończył Politechnikę Poznańską. Od lat 70. XX wieku mieszka w Policach, gdzie pracował w Zakładach Chemicznych Police. Tam też doczekał emerytury. Turystykę kajakową zaczął uprawiać od 1980 roku, mieszkając w Policach, w Klubie Kajakowym „Alchemik” Police oraz Akademickim Klubie Turystyki Kajakowej „Pluskon” w Szczecinie. Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 roku, tuż po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Miał 74 lata. Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra Doby nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Pogrzeb Aleksandra Doby - relacja z uroczystości

Uroczystości pogrzebowe Aleksandra Doby odbyły się w środę, 10 marca 2021 w Policach. Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 13:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w Policach. Aleksander Doba został pochowany na polickim Cmentarzu Komunalnym, przy ul. Tanowskiej.

Poniżej zapis relacji z uroczystości pogrzebowych wielkiego podróżnika.

Aleksander Doba

i

Autor: Piotr Hukalo/East News Aleksander Doba

15:20 "Ostatnia podróż" Aleksandra Doby dobiegła końca

Aleksander Doba zakończył swoją "ostatnią podróż" Znany kajakarz i podróżnik został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Policach.

15:10 Tłumy żegnały "Olka"

Uroczystości pogrzebowe dobiegają końca. Słynnego podróżnika żegnały prawdziwe tłumy. Na cmentarzu, poza najbliższą rodziną i przyjaciółmi "Olka" zgromadzili się mieszkańcy Polic i Szczecina, a także miłośnicy Aleksandra Doby z różnych zakątków kraju. Aleksandra Dobę pożegnali również przedstawiciele władz samorządowych, m.in. burmistrz Polic Władysław Diakun, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska.

15:00 Olgierd Geblewicz żegna wielkiego podróżnika

"Przyzwyczaiłeś nas, że jak cię żegnaliśmy, to wracałeś" - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas ostatniego pożegnania Aleksandra Doby na Cmentarzu Komunalnym w Policach.

14:45 Pogrzeb Aleksandra Doby na Cmentarzu Komunalnym w Policach

Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tanowskiej w Policach rozpoczął się pogrzeb Aleksandra Doby. Słynnego podróżnika żegna wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin
Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin

14:25 Pożegnanie Aleksandra Doby na Cmentarzu Komunalnym w Policach

Kondukt pogrzebowy dotarł na Cmentarz Komunalny przy ul. Tanowskiej w Policach. Wkrótce trumna z ciałem Aleksandra Doby zostanie złożona do grobu.

Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin

14:15 Koniec mszy żałobnej. Wzruszający gest kajakarzy

Zakończyła się msza żałobna w intencji Aleksandra Doby. Podczas wyprowadzenia trumny z ciałem podróżnika, kajakarze pożegnali go w szczególny sposób, tworząc szpaler z wioseł.

Ciąg dalszy uroczystości pogrzebowej odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym, gdzie znany podróżnik zostanie pochowany.

Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin

13:55 Po mszy żałobnej odbędzie się pogrzeb Aleksandra Doby

W "ostatniej podróży" Aleksandra Doby biorą udział: rodzina, przyjaciele, fani, mieszkańcy Polic a także przedstawiciele samorządu. Po zakońsczeniu mszy uroczystości pogrzebowe przeniosą się na Cmentarz Komunalny przy ul. Tanowskiej.

13:40 Kajakarze chcą w wyjątkowy sposób pożegnać Aleksandra Dobę

Przed kościołem zebrali się kajakarze z różnych stron kraju. Chcą w wyjątkowy sposób pożegnać znanego podróżnika. Mianowicie przyszli na pogrzeb z wiosłami, z których stworzą szpaler przez który zostanie przeniesiona trumna z ciałem Aleksandra Doby.

Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin
Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin
Pogrzeb Aleksandra Doby

i

Autor: Domin

13:30 "Nigdy nie był samotny"

Pomimo rozłąki z bliskimi, Aleksander Doba wciąż pozostawał z nimi w kontakcie. "Przeżywał samotność, ale nigdy nie był samotny" - mówił podczas mszy ks. Jan Kazieczko.

13:20 Ksiądz prałat Jan Kazieczko wspomina Aleksandra Dobę: "Był tygrysem niespokojnym"

Podczas mszy ksiądz prałat Jan Kazieczko wspominał słynnego podróżnika, przypomniał jego bogaty życiorys i lata spędzone w Policach

"Był tygrysem niespokojnym", "Życie jest za krótkie, żeby pić tanie wino" - takie słowa padły z ust księdza

13:05 Aleksander Doba odznaczony

Przed rozpoczęciem mszy w kościele pw. Świętego Kazimierza Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przekazał na ręce rodziny Aleksandra Doby Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski.

12:45 "Ostatnia podróż"

W kościele pw. Świętego Kazimierza zbierają się uczestnicy uroczystości pogrzebowych Aleksandra Doby. "Ostatnia podróż" słynnego Olka rozpocznie się o godz. 13:00.

12:40 "Niemożliwe nie istnieje"

"Niemożliwe nie istnieje" - to było życiowe motto Aleksandra Doby. Podróżnik udowodnił to niejednokrotnie, m.in. samotnie pokonując kajakiem Ocean Atlantycki.

12:15 Tutaj odbędzie się msza w intencji Aleksandra Doby

Msza żałobna w intencji Aleksandra Doby rozpocznie się o godz. 13:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza przy ul. Kardynała Wyszyńskiego na osiedlu Anny Jagiellonki w Policach.

Parafia pw. Świętego Kazimierza w Policach obejmuje część Polic – dzielnicę Nowe Miasto. Jest najmłodszą parafią w mieście. Została powołana w 1985 roku.

Kościół pod wezwaniem Świętego Kazimierza w Policach

i

Autor: Google Street View

11:50 Tomasz Grodzki pożegnał Aleksandra Dobę

Wśród osób, które wpisały się do księgi kondolencyjnej Aleksandra Doby, znalazł się również marszałek Senatu RP. Tomasz Grodzki zamieścił swój wpis w ubiegły piątek.

"Aleksander Doba był wspaniałym ambasadorem Polski, Pomorza Zachodniego i Polic. Udowodnił, że jeśli ma się tylko dość woli i determinacji, nie ma rzeczy nie możliwych"

11:25 Nagroda Żeglarska im. Aleksandra Doby

Od przyszłego roku jedna z Nagród Żeglarskich Szczecina zostanie opatrzona imieniem Aleksandra Doby. Na prośbę prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka, 26 lutego kapituła konkursu Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina podjęła uchwałę w sprawie uhonorowania dokonań podróżnika Aleksandra Doby i ustanowienia Nagrody Specjalnej jego imieniem.

Czytaj więcej: Aleksander Doba patronem Nagrody Specjalnej Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

10:45 Ksiądz prałat Jan Kazieczko weźmie udział w mszy żałobnej

W celebrze podczas mszy żałobnej, która odbędzie się o godz. 13:00 w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza w Policach, będzie brał udział Honorowy Obywatel Gminy Police, emerytowany proboszcz i honorowy kustosz katedry św. Jakuba w Szczecinie, ksiądz prałat Jan Kazieczko.

10:20 Tak żegnali "Olka" politycy, sportowcy i artyści

Śmierć Aleksandra Doby wstrząsnęła całą Polską. Znany podróżnik odszedł nagle, spełniając jedno ze swoich marzeń i pozostawiając w smutku rodzinę, przyjaciół, a także całe rzesze swoich wielbicieli. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne wspomnienia związane z popularnym "Olkiem". Tak żegnali go politycy, sportowcy i artyści:

09:55 Ostatnie zdjęcie Aleksandra Doby

"Olek" zmarł krótko po tym jak spełnił jedno ze swoich wielkich marzeń - zdobycie Kilimandżaro. Zobacz jak wyglądało ostatnie zdjęcie Aleksandra Doby. Zostało ono zrobione około 90 minut przed jego tragiczną śmiercią.

Czytaj więcej: Ostatnie zdjęcie Aleksandra Doby. "Tak bardzo cieszył się, że wchodzi na szczyt"

09:30 Aleksander Doba zostanie upamiętniony

Jak poinformował Urząd Miejski w Policach, Aleksander Doba zostanie upamiętniony w specjalny sposób. Obelisk poświęcony słynnemu "Olkowi" stanie w Parku Solidarności na Skwerze Wielkich Polaków w Policach. Burmistrz Polic planuje ustawienie obelisku dnia 9 września w 75. urodziny Aleksandra Doby.

09:15 Księga kondolencyjna

Podczas uroczystości pogrzebowych Aleksandra Doby, zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Będzie dostępna przy drugiej bramie cmentarza komunalnego w Policach, dla każdego, kto zechce uhonorować zmarłego podróżnika.

Księga kondolencyjna

i

Autor: Urząd Miejski w Policach

08:30 Marszałek pożegnał wielkiego podróżnika

We wtorek, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, marszałek województwa Olgierd Geblewicz oddał hołd zmarłemu podróżnikowi. "Olku, na zawsze pozostaniesz w mojej pamięci" - napisał m.in. w księdze kondolencyjnej.

Pożegnanie podróżnika Aleksandra Doby

Spis treści

 1. Pogrzeb Aleksandra Doby
 2. Pogrzeb Aleksandra Doby - relacja z uroczystości
 3. 15:20 "Ostatnia podróż" Aleksandra Doby dobiegła końca
 4. 15:10 Tłumy żegnały "Olka"
 5. 15:00 Olgierd Geblewicz żegna wielkiego podróżnika
 6. 14:45 Pogrzeb Aleksandra Doby na Cmentarzu Komunalnym w Policach
 7. 14:25 Pożegnanie Aleksandra Doby na Cmentarzu Komunalnym w Policach
 8. 14:15 Koniec mszy żałobnej. Wzruszający gest kajakarzy
 9. 13:55 Po mszy żałobnej odbędzie się pogrzeb Aleksandra Doby
 10. 13:40 Kajakarze chcą w wyjątkowy sposób pożegnać Aleksandra Dobę
 11. 13:30 "Nigdy nie był samotny"
 12. 13:20 Ksiądz prałat Jan Kazieczko wspomina Aleksandra Dobę: "Był tygrysem niespokojnym"
 13. 13:05 Aleksander Doba odznaczony
 14. 12:45 "Ostatnia podróż"
 15. 12:40 "Niemożliwe nie istnieje"
 16. 12:15 Tutaj odbędzie się msza w intencji Aleksandra Doby
 17. 11:50 Tomasz Grodzki pożegnał Aleksandra Dobę
 18. 11:25 Nagroda Żeglarska im. Aleksandra Doby
 19. 10:45 Ksiądz prałat Jan Kazieczko weźmie udział w mszy żałobnej
 20. 10:20 Tak żegnali "Olka" politycy, sportowcy i artyści
 21. 09:55 Ostatnie zdjęcie Aleksandra Doby
 22. 09:30 Aleksander Doba zostanie upamiętniony
 23. 09:15 Księga kondolencyjna
 24. 08:30 Marszałek pożegnał wielkiego podróżnika