Aleksander Doba

i

Autor: Piętka Mieszko/AKPA Aleksander Doba

Aleksander Doba patronem Nagrody Specjalnej Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

2021-02-26 19:29

Prezydent Szczecina wystąpił z propozycją, by jedną z Nagród Żeglarskich Szczecina, które są przyznawane co roku, opatrzyć imieniem Aleksandra Doby, podróżnika, który był bardzo związany ze Szczecinem. Kapituła konkursu podjęła w piątek decyzję w tej sprawie.

Na prośbę Prezydenta Szczecina jedna z nagród została opatrzona imieniem Aleksandra Doby. Mowa o Nagrodzie Specjalnej, która przyznawana jest osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do żadnej z pozostałych nagród. Z propozycją wystąpił do kapituły Prezydent Piotr Krzystek.

- Dzięki takim osobom jak Aleksander Doba każdy z nas może wierzyć, że rzeczy niemożliwe istnieją wyłącznie w naszych głowach. Tak wybitna postać zasługuje na wyróżnienie. Nasz podróżnik wielokrotnie był doceniany za życia. Teraz jego podróż może trwać dalej – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.

Zobacz też: Znamy przyczynę śmierci Aleksandra Doby. Jest oświadczenie klubu podróżników

26 lutego kapituła konkursu Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina podjęła uchwałę w sprawie uhonorowania dokonań podróżnika Aleksandra Doby i ustanowienia Nagrody Specjalnej jego imieniem.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 roku, podczas wyprawy na Kilimandżaro. Podróżnik jako pierwszy człowiek w historii, przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk (z Afryki do Ameryki Południowej). W sumie pokonał go trzykrotnie.

Zobacz też: Nie żyje Aleksander Doba. Kim był? Co o nim wiemy: rodzina, podróże, osiągnięcia

Aleksander Doba nie żyje